Експерт за 4-дневната работна седмица: Трябва да се регламентира за един цял сектор от дейности
Пазарът на труда е от съществено значение за икономическия растеж на държавата. Когато има достатъчно работни места и квалифицирани работници, икономиката се развива по-бързо и е по-конкурентоспособна на световния пазар. Toва каза пред сайтът Dariknews Георги Първанов, експерт и член на Борда на Българската конфедерация по заетостта.
Ще сработи ли четиридневна работна седмица у нас?
"Законодателно това може да се направи в България, но за да се премине на 4 дневна работна седмица това трябва да се регламентира за един цял сектор от дейности, иначе ще постави в неравностойно положение останалите", заяви експертът.
Първанов даде пример с икономиката на Гърция, която беляза рекордна година въвеждайки като експеримент 4 дневна работна седмица.
"Те отбелязаха най-добрия си сезон. Предложили са предсрочно да си изплатят част от външните си дълговете, но от този експеримент обаче не са доволни синдикатите и служителите", отбеляза той.
"Три дни да оставиш за себе си, за близките, да се развиваш, да учиш нови неща, да поддържаш добра форма, това го приветствам", заяви експертът.
Той смята, че тя може да бъде въведена към 2030 година.
"Не искам да стряскам хората, но има производства, които намаляват, затварят или освобождават хора. Възможно е след Нова година да видим ръст на безработицата, дано да не е така, както предполагам", каза HR експертът.
Първанов обясни защо би се стигнало до ръст на безработицата при положение, че се очаква завръщане на българи у нас. "Българите, които се завръщат у нас търсят по квалифицирана работа или започват свой бизнес. В същото време намаляват инвестиции. Има и отлив на компании от страната. Ако нямаме стабилно управление, следващите години ни очакват трудни времена", каза той.
Очаква се ръст на наетите работници от трети страни. "Вероятно ще стигнем до 100 хиляди работници, които през 2025 г. ще дойдат в България и ще заемат нискоквалифицираните позиции", допълни той.