ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Експерти съветват: Сега не е моментът за покупка на инвестиционно жилище
Автор: ИА Фокус 18:22 / 26.07.2023Коментари (0)7937
© Фокус
Има спад в обема на покупко-продажбите на имоти в продължение на четири тримесечия, и то немалък, но е рано да се говори за рецесия. Охлаждането можем да го асоциираме с повече несигурност в купувачите, които са в малко по-ниския сегмент. Това каза Росен Григоров – инвестиционен брокер от First Estates, член на CFA institute, RICS, в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.  

Той обясни причините за лекото забавяне при новото строителство, броя на реализираните сделки и ръста на цените. "Условно, ако средните цени на тристаен апартамент в София са около 200 000 евро, тези, които имат бюджет до 120-150 хиляди евро, са клиентите, които се отдръпват от пазара, те са малко по-несигурни и предпочитат да изчакат“, поясни брокерът.  

Няколко са важните индикатори за пазара на имоти в България – брой на сделките, обем на ново строителство, брой и обем на нови разрешителни за строеж, цени, обем на спестявания на гражданите. "Нашият пазар се отличава с това, че не е прозрачен, така че каквото виждаме в статистиката, не е пълната картина. Той се движи с година-две след развитите икономики. Активните потребители на този пазар веднага ще се съгласят с това, че е рано да се говори за сериозен спад на пазара, още повече че цените са стабилни. Има охлаждане, но имотите продължават да бъдат предпочитана покупка като актив за инвестиция“, обясни  Григоров.  

Цените на имотите в София са с около 30-40% по-високи в сравнение с Варна и Пловдив. Степента на завършеност на имота и локацията също са от съществено значение при формирането на цените, отбеляза експертът. 

Росен Григоров уточни, че към момента в България няма повишение на лихвените проценти, а от началото на годината дори се наблюдава лек спад. Поради тази причина инвестирането в имоти остава добър вариант за влагане на парите. Инвестицията в имот обаче е много индивидуално решение и зависи от хоризонта на инвеститора, от очакванията му, от начина на финансиране на инвестицията, допълни гостът. "Доходността идва в две форми. Едната е годишна доходност от наем, а другата е разлика в покупната цена. Ако купим апартамент тази година и средно на година реализираме по 5% доходност от наемите, това прави 15%. Ако цената за три години се е покачила примерно с 20%, ние за тези три години ще реализираме 35% брутна доходност. Средно смятам, че около 10% съвкупност е добра доходност“, изчисли експертът. 

По думите му не трябва да се купува имот на всяка цена. Според него настоящият момент не е подходящ за покупка на имот с инвестиционна цел. "В момента има всякакви рискове, най-малкото имаме политическа несигурност. Иначе икономиката смятам, че се развива добре. Добре е да се изчака и готовността на България за влизане в еврозоната, защото в този момент вече ще имаме малко повече яснота какви ще бъдат и финансовите условия по кредитирането. В момента това е една от несигурностите – как условията по един кредит ще се трансформират, когато вече сме в еврозоната“, обясни той.  

Данните на "Евростат“ за цените на имотите в Западна Европа показват спад, отбеляза Григоров. За последното тримесечие в скандинавските държави и в Германия той е с 5%. В същото време в близките до България пазари – в Хърватия например, обаче се наблюдава ръст от около 15%. 

Кредитният консултант Георги Канайков от CreditLand отбеляза, че в последните месеци се наблюдава слабо повишение на лихвите по кредитите за нови клиенти, но при текущите кредити нивата се запазват.  

Съветът на специалиста е вноските по обслужване на жилищен кредит да не са повече от 40% от нетния месечен доход на домакинството. "Човек трябва да има във всеки един момент ликвиден буфер – разбирайте бели пари за черни дни, в размер на поне 6 месечни разхода на домакинството“, посъветва Канайков. 

Той посочи, че банките предлагат опции застраховка "Живот“, като при някои тя е задължителна, при други – опционална. Тя би могла да бъде от полза в случай на здравословни проблеми, временна загуба на работоспособност и затруднения с изплащане на кредита. Предоговаряне с банката също е опция, добави Георги Канайков. "Банката е партньор, с партньор се води диалог, когато си в затруднение. Тя също има изгода от това“, допълни експертът.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Юни 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
България и Войната в Украйна
Ботев в Лига Европа, сезон 2024/2025
Мигрантски натиск към България
Кауза Колежа
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: