Експерти за МОЧА: Хората трябва да знаят какво представлява този паметник

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (6)
10:42 / 10.03.2023
2075
Столичният общински съвет одобри премахването на Паметника на съветската армия. Решението беше прието с 41 гласа "за“ от ГЕРБ-СДС, "Демократична България“, "Патриоти за София“ и независимите общински съветници. 13 бяха "против“, а един - "въздържал се“. Собствеността на обекта е основната пречка пред преместването на паметника. Земята е общинска, а самият монумент е държавна собственост. 

Съществува и възможност държавата да прехвърли паметника на общината, и едва тогава той да бъде демонтиран в Музея на социалистическото изкуство. Дотогава ще бъде обезопасен и ограден с табели.

Публицистът Радослав Бимбалов смята, че дебатът е безсмислен именно защото зависи от областния управител дали ще бъде премахнат монументът.

"Тази тема винаги е съществувала. За паметника от 1993-та година се взима решение да бъде премахнат. Преди три години влезе това решение, на което общинските съветници от ГЕРБ дадоха ход. Три години го държаха, три години го спираха. Защо сега? Какво представлява този паметник, защото хората трябва да знаят. Това е паметник на Съветската армия. Голяма част от паметниците у нас представляват почит на хора, които са дали живота си за нас.

Знаете ли колко съветски войници са загинали в България – нула, нито един. Тук не са воювали съветски войници. Този паметник представлява почит на Съветската армия и е висок 47 метра. На Шипка за сравнение монументът е висок 30 метра. Паметникът на Васил Левски е висок 13 метра. Защо трябва да е толкова висок този паметник“, коментира той пред bTV.

Според Иво Инджов, който е експерт по политически комуникации, "войната на паметници" не е много удачна в този момент.

"Паметникът не трябва да се маха, но трябва да бъде създадена около него контекстуална среда, която да оказва много ясно кога е направен този паметник, епохата. Трябва да разяснение за тоталитарната епоха и каква е ролята на Съветския съюз, съответно на Червената армия - тя тогава така се е казала. За историческото развитие на България да се обясни. Тъй като паметник идва от памет, значи трябва да бъде съхранена паметта. Тя не винаги е свързана с отдаване на почит на нечии жертви. Младите хора трябва да видят и да преценят какво представлява този паметник. За повечето от тях ще има историческа стойност наученото“, смята той.

Виж коментарите (6)

Още по темата (47):
06.11.2024 Митрофанова на крака в българска партийна централа
21.04.2024 Историк: Ние сме единствените, които пазят 185 паметника на Червената армия окупаторка! Срам!
12.01.2024 Захарова с остро изказване към България
21.12.2023 В НС се черпят с торта с демонтирания МОЧА
19.12.2023 Съдът спря демонтирането на МОЧА
18.12.2023 Работата на парламента е блокирана, "Възраждане" в основата
Още новини от Национални новини:
Близо 20 см е снежната покривка по проходите в област Смолян
Доц. Киселова се извини на всички български граждани
Борисов: Нашата идеологическа битка не е с ПП-ДБ, а с "Възраждане...
Затвориха за камиони над 12 тона най-високия старопланински прохо...
Тир се вряза в къща в търновско село, международен път е затворен...
И шаранът поскъпна


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).