Екзотичната градина на Стоян Иванов от палми, риби, папагали, лебеди и фазани оцелява благодарение на крайпътната чешма
Криза в животновъдството. Фермери са принудени да намалят броя на животните, заради безводието в страната. В търговищкото село Марчино вода има от неделя до сряда. Това е причината стопаните да се броят на пръсти. Сред тях обаче има и един нетипичен фермер!
Екзотичната градина на Стоян Иванов от над 20 вида палми, цитрусови дръвчета, риби, папагали, лебеди, пауни и фазани оцелява благодарение на крайпътната чешма в съседното село Светлен.
"Водата е голям проблем. Докарвам с джипа, с бидони, с хидрофори. Лебедите задължително трябва да имат вода, пауните също. 100-150 литра вода отиват на ден. За мен може да няма, за птиците трябва да има. Като човека – иска храна, иска и вода. Под реката там има едно вирче, ще ходя с кофичката ще нося, но няма да ги оставя", казва пред БНТ Стоян Иванов.
Решен е да се грижи за животните докато е жив. В село Марчино се борят с безводието от четири години. Почти всички кладенци в населеното място са пресъхнали. Само в два от тях все още има вода.
"Като няма дъждове, тя водата се стича, стича, накрая стига до долу, че и в реката да няма вода. 2021, 2022 бяха нормални, но 2023 и 2024 година беше ад под слънцето. Затова се наложи ВиК - Попово да сложи два контейнера. По 800 литра са. Зареждаме ги в понеделник и петък", обяви Петър Ганев, кметски наместник на село Марчино.