Не искаме интензитетът по инвестиционните мерки да бъде намален. Той е определен до 50%. За да няма изненади в рамките на следващите месеци, когато се обявяват приемите на заявления, намерението ни е интензитетът на помощта да е 50%. Това каза Елена Иванова, директор на дирекция „Развитие на селските райони“ в Министерство на земеделието.
Всичко за Кампания 2023Фермерите обаче все още се питат защо са намалени максималните размери на едно проектно предложение.
“Когато определяхме максимален размер на проект, това от което се водихме са няколко фактора. Основният е да имаме история на стопанството. Също така се ръководихме и от размера на бюджета по цялата интервенция. Например по аналозите на мерки 4.1 и 4.2 - сумите не са идентични с тези, които бяха приложени в ОСП 2014-2020. Те са занижени, защото през преходните 2021 и 2022 година допълнително обявихме приеми по тези мерки за 400 млн евро. С цел финансовата помощ да стигне до максимален брой кандидати, определихме тези размери. Ако фермерите смятат, че това не е достатъчно за покриване на нуждите, бихме могли да работим в тази посока, когато се отвори Стратегическия план за промени”, каза Елена Иванова.Тя припомни, че различното в новия програмен период е, че стопанствата биват категоризирани на малки, средни и големи.
• Малко стопанство със СПО от над 8 000 до 30 000 евро включително;
• Средно стопанство със СПО от над 30 000 до 170 000 евро включително;
• Голямо стопанство със СПО от над 170 000 евро.
Средните и големите стопанства трябва да имат история като земеделски производители от поне 36 месеца преди кандидатстването за подпомагане и да не са прекратявали своята дейност в този период. За малките стопанства този срок е намален на най-малко 12 месеца.
Минималният СПО на земеделското стопанство се запазва – над 8 000 евро. Допустими за подпомагане са също групи и организации на производители, както и кооперативни обединения.
Информационната кампания "ОСП работи за нас: Много повече от политика!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.Следете темата и на cap4us.agri.bg