Ето какви хитрини използват брокерите на недвижими имоти, за да привлекат повече клиенти
В повечето държави в Европа, дейността на брокерите на недвижими имоти е регламентирана със закон. В България обаче подобна регулация няма, въпреки че в последните няколко години се правят сериозни стъпки в тази посока.
В момента дейността на брокерите на недвижими имоти се регулира единствено от Търговския закон и Закона за задълженията и договорите.
Според Калоян Балинов, собственик на агенция за недвижими имоти, регулацията на имотния пазар е крайно наложителна.
"Регулацията ще повиши качеството на предлаганата услуга, ще защити интересите на клиентите, ще повиши тяхното доверие към брокерите и агенциите за недвижими имоти. От друга страна ще намали нелоялните практики в бранша", каза Балинов пред БНР.
Сред най-често срещаните нелоялни практики са фалшивите обяви в интернет.
"Пример за подобна практика е когато една обява за продажба на имот се рекламира от много агенции и не се сваля от интернет пространството дори след продажбата на имота. Целта на тези агенции и брокери е да набират повече клиенти чрез тези обяви. Не са малко случаите, в които се пускат обяви за несъществуващи имоти. Сглобяват един филм от няколко кадъра - фасадата на един имот, вътрешни снимки от друг имот. Слагат цена и квадратура и обявата е налице. Понякога това се прави и заради нелоялните купувачи, които тръгват сами да издирват собственици на имоти за да избегнат плащането на комисионна", каза Калоян Балинов.
Експертът е на мнение, че доверието на клиентите към брокерите се повишава само след свършена работа.
"Първоначалната информация, с която разполага клиентът, е оскъдна и той се лута. От друга страна, хората се натъкват на нелоялни практики дори от някои от големите агенции за недвижими имоти, което отразява негативно на реномето на брокерите и на по-малките агенции. Това може да бъде спряно само със Закон за дейността на брокерите", поясни Балинов.