Пет интервенции за признати организации на производители, асоциации на организации на производители и групи производители в сектор „Розопроизводство“, са предложени да залегнат в Стратегическия план за развитие на земеделието – 2023-2027 г.
Индикативен график 2022 за субсидиите от ДФЗТе се отнасят само за маслодайна роза от вида Rosa damascena Mill и Rosa alba L., произведена в приоритетните райони съгласно Стратегически анализ на сектор розопроизводство и розопреработка.
„Една от ключовите области с потенциал, която ще доведе до повишаване на добавената стойност, е стимулиране нивото на сдружаване на земеделските производители в сектор „Розопроизводство“и произтичащите от това положителни тенденции в редица елементи на производството и пазара”, пише в проекта на интервенциите.
Подпомаганите дейности ще бъдат:
1. Инвестиции в материални и нематериални активи за планиране и организация на производството, адаптиране на производството към търсенето:
- конверсия на насаждения от маслодайна роза – изкореняване и засаждане;
- оборудване за засаждане на розите;
- оборудване за наторяване;
- инвестиции за изграждане на съоръжения за защита от градушки;
- инвестиции за изграждане на съоръжения за защита от щети, нанасяни от диви животни и птици;
- закупуване на електрически трактори, машини и оборудване.
2. Научноизследователска и развойна дейност в областта на устойчивите производствени методи, включително устойчивост на вредители, иновативни практики и производствени техники, насърчаващи икономическата конкурентоспособност и укрепващи развитието на пазара:
- инвестиции в материални и нематериални активи;
- научни изследвания и експериментално производство.
3. Интервенция, свързана с агроекология и климат, за:
- постигане на намаляване на настоящото използване на производствени суровини, емисии на замърсители или отпадъци от производствения процес;
- постигане на замяна на използването на изкопаеми енергийни източници с възобновяеми енергийни източници;
- постигане на намаляване на рисковете за околната среда, свързани с използването на определени производствени суровини или производството на някои остатъци, включително продукти за растителна защита, торове, оборски тор или други животински отпадъци;
- постигане на намаляване на потреблението на вода, което води до подобряване на околната среда;
- инвестиции в непроизводствени дейности, необходими за постигане на целите в областта на агроекологията и климата, по-специално когато тези цели са свързани със защитата на местообитанията и биологичното разнообразие;
- постигане на ефективно и измеримо намаляване на емисиите на парникови газове или трайно улавяне на въглерода;
- повишаване на устойчивостта на производството на рискове, свързани с изменението на климата, като например ерозия на почвата;
- постигане на опазване, устойчиво използване и развитие на генетичните ресурси.
4. Интервенция за превенция на кризи и управление на риска, насочена към предотвратяване и справяне с кризи на пазарите в съответния сектор, за:
- събиране на реколтата на зелено;
- неприбиране на реколтата, състоящо се в прекратяване на текущия цикъл на производство от съответната площ, когато продуктът е добре развит и има добро, солидно и подходящо за продажба качество, с изключение на унищожаването на продуктите поради климатични събития или болест;
- застраховане на реколтата и на продукцията, което допринася за запазване на доходите на производителите, когато има загуби вследствие на природни бедствия, неблагоприятни климатични явления, болести или нашествия от вредители, и в същото време гарантира, че бенефициерите предприемат необходимите превантивни мерки спрямо рисковете.
5. Интервенция за подобряване на условията на заетост и гарантиране на спазването на задълженията на работодателите, както и на изискванията за здравословните и безопасни условия на труд .
- закупуване на контейнери, фургони или кабини за работници;
- оборудване на контейнери, фургони или кабини за работници.
Финансовата помощ от ЕС за интервенциите е ограничена до 50 % от реално извършените разходи или до 6 % от стойността на предлаганата на пазара продукция на всяка група/организация/асоциация на организации на производители.
Ограничението от 50% се увеличава на 60% за организации на производители или асоциации на организации на производители, признати съгласно Регламент (ЕС) № 1308/2013, за първите пет години след годината на признаване. Максималният размер на допустимите разходи за една оперативна програма е до 110 000 евро.
Информационната кампания "ОСП работи за нас: Гледай напред" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от програма IMCAP на ЕС.
Следете темата и на cap4us.agri.bg