По повод твърденията на заместник министър Чавдар Георгиев, че екологичната оценка на общия устройствен план на община Царево действително е била оттеглена от екоминистерството през 2010 г., но това не означава, че е отменена, коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" припомня:
Съгласно чл. 156 (1) от Административно-процесуалния кодекс, ако едно становище е оттеглено, то престава да съществува.
Становището по екологична оценка е оттеглено от екоминистерството в производство 3673/2010 на ВАС.
Цитат от делото:
"По делото е установено, че на основание чл. 156 от АПК министърът на околната среда и водите е оттеглил в първоинстанционното производство издадения от него индивидуален административен акт ( вж. Определение № 10129 / 28.07.2009 г. по адм. дело № 9127 / 2009 г. на Върховния административен съд, петчленен състав) - Становище № 1 - 2 / 2008 г. по екологична оценка на изменение на общия устройствен план на Община Царево."
Коалицията "За да остане природа в България" припомня, че довечера от 18 ч. граждани организират протести за спасяването на Странджа в София, Пловдив, Бургас и Русе.
В София протестът е насрочен за 18 ч. пред Съдебната палата, след това ще премине през Върховния административен съд и ще се отправи към градинката на "Кристал".
Коалиция "За да остане природа в България" иска публично да попита председателя на Върховния административен съд Георги Колев случайно ли е разпределено делото за общия устройствен план на община Царево и имало ли е сделка за тези територии.
Съгласно последния доклад на Европейската комисия (стр. 7 от техническата част на доклада, http://ec.europa.eu/cvm/docs/swd_2014_36_en.pdf) "ограничаването на случайното разпределение до съдията докладчик - докато попълването на останалата част на съдебния състав зависи от преценката на административния ръководител на съда - подкопава ефективността на случайно разпределение ... във Върховния административен съд."
В Пловдив протестът ще бъде от 18 ч. на площад "Стефан Стамболов" (Копчетата).
В Бургас - от 18 ч. на Часовника
В Русе - от 18 ч. на Халите
В Сливен - от 18 ч. под Стария бряст
Петиция за запазването на Природен парк Странджа, която е отправена към българския и европейския парламент, Европейската комисия и Съвета на Европейския съюз, събра над 9400 подписа от началото си преди три дни. Коалицията "За да остане природа в България" вече се обърна към парламента и премиера.
- Парламентът да направи спешни законодателни промени в Закона за устройство на територията и Закона за устройство на Черноморското крайбрежие:
1. Общите устройствени планове, одобрени без екологична оценка по реда на Закона за опазване на околната среда и Закона за биологичното разнообразие, да бъдат обявени за нищожни.
2. Заинтересованата общественост да получи право да търси съдебна защита срещу актове по Закона за устройство на територията и Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, които нарушават екологичното законодателство.
- Министър председателят да извърши персонални промени в Министерство на околната среда и водите и Министерството на регионалното развитие, с които да бъдат освободени личностите, довели до действията на двете министерства, поставящи под риск Европейската комисия да спре цялото финансиране по структурните и кохезионни фондове. Тези служители явно не зачитат националното и европейско право и са допуснали да се приемат общи устройствени планове в цялата страна без задължителните съгласуване и процедури, свързани с опазване на околната среда, здравето на хората и културното наследство.
Очакваме горните промени да се случат до следващата седмица, защото във всеки един момент в Природен парк Странджа може да бъде издадено ново разрешително за строеж от рода на "Златна перла". Наред с това общините вече могат да издават устройствени планове в цялата страна без задължителните процедури.
Искания за разрешаване на проблема са отправени също към главния прокурор и омбудсмана.