Европейска мъгла

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
18:39 / 17.05.2006
1217
Докладът на Европейската комисия, който беше представен във вторник от комисаря по разширяването Оли Рен в пленарната зала на Европарламента в никакъв случай не разсея гъстата евроинтеграционна мъгла, която е надвиснала над България в последните няколко месеца. Очакваният с огромно внимание документ не даде бленуваната от българските управляващи видимост до 1 януари 2007 г. Така, колкото и да напрягаме очите си, взорът ни би стигнал единствено до есента на тази година, когато ще се повтори истерията около новите заключения на Европейската комисия.

Ако България не предприеме незабавни корективни действия страната няма да е готова да се интегрира в областите на сериозни притеснения и „ние няма да се поколебаем да приложим необходимите действия”, заяви в прав текст Рен.

Странно защо обаче тези думи на еврокомисаря бяха посрещнати с удовлетворение и дори странно пресилена радост от някои български политици. Според социалистите например, представени от лидера на групата на левите наблюдатели в Европейския парламент Кристиян Вигенин, посланията на Рен са били „по-скоро позитивни”. Наблюдателите от ДПС отваряха шампанско, а царистите, част от Партията на либералите и демократите, характеризираха доклада като изключително позитивен.

Българските граждани и политици обаче трябва да разберат няколко жизненоважни неща.

Първо, като послания и специфика докладът в никакъв случай не е положителен, колкото се опитват и ще се опитват да ни внушат българските управляващи. Комисията просто даде още няколко месеца време на София, запазвайки правото си да заяви окончателно, че държавата не работи и България ще трябва да изчака една година или да се присъедини към Съюза в средата на ограничителна условност. Това всъщност е най-лошият сценарий за нас. Европейските чиновници от Брюксел, който са „пазители на договора”, виждат ясно, че властта залага повече на политика на замазване на очите, която можем да наречем и „евроинтеграция на хартия” отколкото на дейстия, водещи до конкретни резултати.

Затова Комисията предупреждава българските власти, че имат няколко месеца за разрешаване на проблемите. Ако това не стане критиките на есен ще са разрушителни. Защото както каза и парламентарният докладчик за България Джефри Ван Орден „въпросът с престъпността тревожи и нашите, и вашите граждани”.

Второ, датата 1 януари 2007 г, която е записана в договора за присъединяването на България към ЕС, подписан миналата година в Люксембург не бе потвърдена, въпреки различните политически интерпретации. Засега тя е „постижима”, както каза председателят Барозу, но обективно погледнато, чак през есента ще разберем дали датата ще се запази или Комисията ще препоръча друга дата.

Трето, Брюксел даде да се разбере, че няма да позволи парите на европейците да отидат в джобовете на разни престъпници „в костюми” и обръчи от фирми. Европейското право изисква замразяване на средствата в случай на проблеми при организацията на разпределянето на парите, бяха думите на Рен.

Барозу и Рен днес пристигат в София. Каквото и да кажат, българските политици трябва да погледнат отвъд лексикалната вежливост на португалеца и финландеца и да са наясно, че тези двама души, които днес им се усмихват, на есен могат да накарат цяла България да плаче.

Преди есента обаче идва лятото, а то за политиците със сигурност ще е дълго и горещо. Дарик радио.


Виж коментарите (1)
Още новини от Национални новини:
Започна реставрацията на крепостта "Баба Вида"
Хампарцумян: Задачата е да си покрием и главата, и краката, ако о...
Проговори оцелял работник от смъртоносната сграда в "Дружба"
НИМХ: Снегът идва още тази седмица, температурите падат до минус ...
Утре ще има ограничения на магистрала "Тракия"
Преките чуждестранни инвестиции у нас спадат с над 60%


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).