Финансист: Много малко хора купуват жилища в кеш, повечето случаи това става с банков заем
Все още не виждаме огромна тенденция на хората да обменят левове в евро и да се подготвят за влизането ни в еврозоната. Това каза пред БНР финансистът Макс Баклаян.Очакванията са, че с влизането в еврозоната цените ще се покачат. Анализът на финансиста ги потвърждават:
"При влизане в еврозоната цените се закръглят леко нагоре и има една допълнителна инфлация от 10-15% повсеместно в икономиката".
Покачването на цените не е инфлация, то е следствие от инфлацията, обясни Баклаян по Българското национално радио.
В момента се говори за понижаваща се инфлация, но това не означава, че няма такава, подчерта също той.
По думите му най-податливият огромен актив на инфлация са жилищата. Техният пазар се движи единствено и само от кредитирането, посочи финансистът и добави, че много малко хора купуват жилища кеш, в повечето случаи това става с банков заем:
"Колкото по-лесно е да получите ипотечния заем и колкото по-ниско е лихвеното число на ипотечния заем, толкова повече хора са склонни да си закупят жилища. Оттам виждаме огромното покачване на цените на жилищата в последните 14 години. Това е само едно от направленията на инфлацията".
Инфлацията при електроенергията и стоките от първа необходимост най-вече за хората с фиксирани доходи, каквито са пенсионерите, е най-осезаема, най-чувствителна и най-болезнена, отбеляза Макс Баклаян.