Финансов анализатор: Банките печелят не от такси и комисионни, а от ниските лихви по депозити и от обема по кредитиране

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (3)
09:33 / 10.01.2025
52143
Няма спад на жилищното кредитиране след въведените от БНБ фини настройки през октомври.

Това каза пред БНР Десислава Николова, старши финансов анализатор в платформата "Моите пари", като уточни:

"За 2024 г. има 26% средногодишен темп на ръст на отпуснатите жилищни кредити. Но не е чак толкова голяма бройката на отпуснатите кредити и темпът на ръста се дължи по-скоро на това, че се увеличава средният размер на отпуснатия кредит, защото има много голям ръст в цените на имотите".

Тя обясни, че според БНБ няма прегряване на имотния пазар, ако обаче реши, че има такова - ще вдигне размера на минималните задължителни резерви.

"В условията на валутен борд БНБ няма много механизми, с които да влияе върху кредитирането. Следващата фаза, ако нещата излязат от контрол, е преминаване към увеличаване на минималните задължителни резерви, въпреки че видяхме преди години, че бяха увеличени. Това изсмука около 3 милиарда ликвидност от системата, но това по никакъв начин не повлия на кредитирането". 

По думите на Николова в момента банките имат много пари: 

"Банките печелят не от такси и комисионни, както някои си мислят, а печелят от ниските лихви по депозити и от обема по кредитиране".

Банките в България са с най-ниските лихви по кредитите в ЕС след Малта, изтъкна финансовата анализаторка, като уточни, че средната лихва у нас е 2,52:

"Причината, поради която са ниски лихвите по кредитите, е това, че банките формират тези лихви на база цена на привлечения ресурс. Докато са ниски лихвите по депозитите, ликвидността на банките е добра. ... Банката има интерес клиентите да обслужват безпроблемно своите кредити за максимален срок, защото при по-дълъг срок, по-голям ще е приходът от лихви, които клиентите ще заплатят".   

Според Николова българите са спестовни, но нямат познания да управляват парите си.

"Често допускана грешка е незаделянето на средства за авариен фонд. Дори доклад на ЕК го доказва. Минимум 10% от нетния месечен доход трябва задължително да бъде заделян по разплащателна сметка, като сумата не трябва да бъде по-висока от шестмесечния разход за покриване на основните разходи на домакинството. Това ще ви помогне и да не теглите бързи кредити при нужда".

Виж коментарите (3)
Още новини от Национални новини:
Красотата на женските и празнични български носии спира дъха
Ресторантьор: Услугата, която предлагаме, е с висока себестойност...
Caмо на 9-годишна възраст почина едно прекрасно и талантливо бълг...
Financial Times: Емиграцията и ниската раждаемост изпразва българ...
Назначени са шестима заместник-министри
Уволниха дисциплинарно директора на театъра в Пазарджик


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).