Фирми въртят далавери с разделния боклук

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
09:45 / 23.11.2011
1934
Фирмите за разделно събиране на боклука си купуват документи от свои колеги, които произвеждат бетон. Чрез фалшивите бележки те доказват пред държавата преработени суровини, които на практика никога не са постъпвали за рециклиране. За услугата те събират доста прилични суми от бизнеса. Това призна вчера Тодор Бургуджиев, шеф на "Екопак", една от фирмите, които преработват пластмаса, хартия и стъкло. Според него по този начин се доказвало наличието на преработено стъкло, което е рециклирано само на книга. Кантарните бележки обаче не помагат на държавата нито да изпълни целите, поставени от Брюксел за повторна употреба на отпадъци, нито тя да използва по-евтини суровини.

Според Бургуджиев в момента хартията е абсолютният хит сред клошарите. Те редовно претарашват контейнерите за разделно събиране и оставят фирмите с празни ръце.

Близо 60% от хартията се използва повторно и това е единственият вид отпадък, по който сме изпълнили задължителните европейски критерии, твърди шефът на фирмата Тодор Бургуджиев. За картоните пунктовете за изкупуване на отпадъци броят по 200 лв. на тон, а за стари вестници и списания - до 280 лв. Заради това интересът към суровината е изключително голям и клошарите са разработили специални системи с куки да вадят плячката си дори от контейнерите, наречени Иглу, които нямат капаци. След металите пластмасовите отпадъци се заплащат най-скъпо, но пък те са обемни и доста леки. За тон стари бутилки от вода или лимонада старателният събирач може да припечели по 900 лв. на тон. Това обаче ще му отнеме доста време. Заради това при пластмасите имаме твърде малък процент повторна употреба - едва 19%.

До 2014 г. обаче страната ни ще трябва да достигне поне 24% рециклиране. Най-слаб интерес има към стъклените отпадъци. Цената от 20 лв. за тон почистени бутилки убива интереса както на клошарите, така дори и на фирмите. Имаме купища стъкло, което обаче не влиза за рециклиране, понеже заводите държат ненормално ниска цена, коментират от бранша. Във Великобритания например на повторна употреба са подложени 95% от всички стъклени бутилки.

Според шефа на "Екопак" днес с пребъркване на контейнерите за разделно събиране се занимават не само добре познатите ни клошари, а и доста хора, останали без работа. Заради сравнително високия доход, който фирмите им осигуряват, някои от тях имат дори много прилични банкови сметки. Все пак до 80% от оборота на пунктовете идват от черните и цветни метали, признава Тодор Бургуджиев.

Източник: в. "Монитор"


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Ами сега? Излязоха резултатите от кръвната проба на Димо Алексиев...
Свободолюбив шопар пробва да влезе в банка
Съдът остави в ареста Марин Димитров по аферата "Митници"
Проблеми при купуването на винетки тази нощ
Съдът спря делото срещу Радостин Василев
Кирил Петков: Имахме много конструктивна среща с БСП


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).