© Plovdiv24.bg | | Редовното изплащане на заплати се превръща във все по-голям проблем за фирмите, показват данните на Инспекцията по труда.Само за година броят на работодателите, които са забавяли парите на служителите си, се е увеличил с около 7 хиляди. В момента се знае за над 31 500 предприятия, които не изплащат навреме заплати за 2011 г., а през 2010-а този брой е бил около 25 хиляди.
Близо 71 милиона лева под формата на неизплатени възнаграждения са били погасени след намесата на Инспекцията по труда. Заради постоянни сигнали от ощетени работници се наложи през 2009 г. инспекцията да стартира специална кампания за контрол над плащането на трудовите възнаграждения.
Няма точна статистика за това колко са забавените заплати. Причината според инспекторите - хората масово са готови с месеци да работят без заплащане с надеждата, че все пак след известно време ще си получат възнагражденията.
Според бизнеса междуфирмената задлъжнялост е в основата на проблема с навременното плащане на служителите. Данни на БСК показват, че за 2010 г. тя е стигнала 104 млрд. лв., от които близо 2 млрд. лв. са забавени заплати.
Фирмите сочат като един от главните виновници за задълженията си държавата - правителството на ГЕРБ почти година не се разплащало с фирмите за свършена работа. Така публичният дълг към частния сектор се увеличи до 800 млн. лв. в края на 2009-а.След това постепенно държавата започна да се издължава, но все още дължи на бизнеса 254 млн. лв., а на общините - 202 млн. лв.
Източник: bTV |