При последните проверки служителите на ГДБОП са разбили 5-членна организирана престъпна група, която се занимавала със забъркването и пласирането на фалшивите продукти. Основните марки перилни препарати, които бандитите подправяли, били "Ариел","Савекс", "Бонукс". Фалшифицирали дори "Калгон". От шампоаните най-голямо количество нелегална продукция била с етикети на "Head & Sholders".
Първоначалният химичен анализ показал, че в перилните прахове има 70% готварска сол и 30% карбонат. С подобни примеси са били забърквани и перилни препарати, предназначени за новородени. Тартори на бандата били Кирил и Станимир Бузалкови, който са баща и син.
"Подобни смеси предизвикват алергични реакции които в първия момент трудно се установяват точно от какво са и пациентът бива лекуван неуспешно", коментираха алерголози. Най-честото проявление са ринити или обриви по кожата от перилните препарати и силно изразен пърхут от шампоаните, допълниха още специалистите.
Според данните на антимафиотите разбитата група от Хасково е била изградена строго йерархично и структурата й е била организирана от производството до пласмента на фалшивата продукция. За целта в бандата участвали производител, търговец, разпространител и доставчик на суровините и материалите. При акцията в Хасково били заловени общо 1300 кутии прах за пране от марките " Ариел", "Савекс" , "Бонукс" и "Калгон", 600 шампоана "Head & Sholders" и над 30 хиляди картонени заготовки за кутии с надпис "Ариел", стикери за шампоани, както и хиляди празни шишета и капачки за тях.
Ментетата са пласирани във повечето големи търговски мрежи в страната, като между истинските стоки са пробутвани и фалшификатите. Търговците обаче нямали представа, че в закупените количества има и ментета. Най-голямото количество от нелегалните материали е открито при проверка в гараж в село близо до Хасково. Там антимафиотите попаднали на шампоаните, предлагани в жълт, розов и зелен цвят, на над 1000 кутии прах за пране "Ариел", 35 чувала с празни шишета за шампоани и капачки и над 20 000 картонени заготовки за кутии "Ариел" и стикери за шампоана. Установено е, че след като групата се снабдявала с всички суровини и материали, опаковала и пълнела кутиите и шишетата, а готовата продукция закарвала в склад на едро в търговската база на Хасково, откъдето започвало разпространението в търговската верига. Седмично фабриката бълвала 1200 кутии фалшив прах от по 500 грама, защото се продавал най-лесно. Според неофициална информация фалшивите перилни препарати са били разпространявани дори в големите вериги магазини. Техните опаковки по нищо не се различават от оригиналните.
Нелегални фабрики в Костинброд и Княжево също бълват фалшиви перилни препарати. Освен сол обаче те използват и стрит тебешир, брашно или пясък. В по-малките цехчета, в които нямат възможност да се сдобият с етикети и опаковки, обикновено пълнят истинските пликове и кутии с фалшивата стока. За да бъдат доставени в магазинната мрежа, бандитите често прибягват и до неистински документи за произход.
Когато нелегалната стока стигне до клиента, той вече няма начин да разбере какво купува. Опаковката е идентична. Когато го отвори обаче прахът не мирише достатъчно силно, а като се изсипе в пералнята машина, се виждат черни точки като пясък.
Източник: в. "Монитор"