Георги Кадиев: "Лукойл" изкуствено завишава цената на горивата у нас, като оставя голяма част от печалбата си в Кипър

Автор: ИА Фокус
Коментари (1)
13:08 / 23.10.2023
6318
Премахване на дерогацията в момента, пък и след година, означава само едно нещо - вдигане на цената на бензина и спад на цената на рафинерията. Това каза в аудиокаста на "Фокус" "Това е България" бившият заместник-финансов министър Георги Кадиев. Според него, има очевидни интереси към рафинерията и в момента по изкуствен начин се натиска надолу цената, защото рафинерия без дерогация има много по-ниска цена от рафинерия с дерогация.

"Това, разбира се, не означава, че “Лукойл" ще тръгне да подава. Това, което усещам е натиск от страна на правителството и на парламента по различни начини да принудят “Лукойл" да продава. В крайна сметка нас това не ни интересува толкова, интересува ни какво ще се случи с цената на горивата, а тя неминуемо ще тръгне нагоре", посочи Кадиев.

Той обясни, че "Лукойл" внася в България руски петрол, който е от неговите собствени полета, най-вече. Каква е себестойността за него ние не знаем. По принцип себестойността на руския петрол е от порядъка на 110-112 долара на барел. Но дори и да го купуват от други компании в Русия, те го купуват на цена приблизително 30 долара под цената на “Брент". Цената на “Брент" в момента е 85 долара на барел, значи те би трябвало да го купуват на 55 долара. Последният танкер, който е вкаран в България е вкаран на цена и обмитен 82 долара на барел.

"Това означава, че “Лукойл" наистина прави свръхпечалба, купувайки го на да речем дали на 50 долара, дали на собствено производство и продавайки го в България, внасяйки го и след това обработвайки го на 82 долара. В този смисъл Делян Добрев е прав, че ние не усещаме по-евтината цена на руския петрол, защото те го внасят скъпо. И в този смисъл и цените на горивата ни са по-ниски от европейските, но не много. Само че тук е вече ролята на държавата, тя трябва да облага свръх печалбата на “Лукойл" има закон за това нещо, не знам защо не го правят. До момента, до колкото си спомням “Лукойл" са внесли авансово 70 милиона данък свръхпечалба, а трябваше само за 2022 г. да внесат над 400 милиона. И въпросът е към НАП и към Министерство на финансите какво правят те, за да съберат свръхпечалбата от “Лукойл"", посочи Георги Кадиев.

По думите ми, това, което “Лукойл" правят е т.нар. трансферно ценообразуване, те минават през различни държави, най-вероятно през Кипър, оставяйки голямата част от печалбата в Кипър, където данъка е по-нисък и след това продавайки в България, между собствени дружества, изкуствено завишават цената, за да излязат на по-малка печалба в България. Ето това е нещото, което Министерство на финансите трябва да изследва. Има достатъчна практика за борба с трансферното ценообразуване и да се опитат да съберат парите.

Виж коментарите (1)

Още по темата (156):
07.11.2024 Министър Малинов за "Лукойл Нефтохим Бургас": Ще настоявам да имаме повече възможности за информация при промяна на собствеността
07.11.2024 Официално от "Лукойл" за продажбата на рафинерията в България
18.10.2024 Енергиен експерт: В Бургаския залив "светна" червената лампа, че Русия си играе с различни видове петрол
31.07.2024 България влиза като страна по дело на "Лукойл" заради глоба от 68 милиона
лева
30.07.2024 Гръцки бизнесмен иска да купи "Лукойл Нефтохим Бургас"
25.07.2024 "Лукойл" обмисля ново производство
Още новини от Национални новини:
Уволниха учителката, затваряла деца в шкафове в детска градина!
Деца са били заплашвани от група биячи в мол
МВнР с важно предупреждение към пътуващите за Румъния
Австрия с нови условия пред България и Румъния за отпадане на вет...
Всички Unlimited планове на Vivacom са без ограничения в скоростт...
Борисов и Кирил Петков също са получили отличие за заслуги към ук...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).