Не на последно място трябва да бъде своевременно и качествено подаване на информация от информационното обслужване към медиите. Георгиев призова представители на медиите, когато показват информация за купуване на гласове в своите журналистически разследвания, да не действат самостоятелно и да не проявяват самоинициатива, а да търсят съдействие от МВР. Това се налага, за да бъде регламентирано всичко и вкарано в рамките на нормите на Наказателни кодекс. По този начин тези разследвания ще имат реален резултат с осъдени и задържани лица.
Според главния секретар, бедните хора не тръгват сами да продават гласа си, а биват организирани. Те биват поставяни във финансова зависимост от определени групи хора. Това са криминално проявени лица с различна мултикриминална дейност - от разпространители на наркотици до икономически престъпници. Затова именно се търсят хора с влияния, които разполагат с пари и са склонни да накарат подчинените и работниците си да гласуват по тяхна воля.
По думите на Калин Георгиев върху това се концентрира работата на полицията сега. Организиране на демократични избори не е задача, по която полицията работи за първия път. Служителите на МВР имат вече опита и капацитета да се учат от предишни грешки, натрупани през последните 20 години.
Източник: Агенция "Фокус"