Държавата смята домашното насилие за престъпление от частен характер и затова го е оставила в ръцете на гражданското право. Само един член в Наказателно-процесуалния кодекс предвижда жертвите на тормоз и побои сами да търсят защита. Това кара масово хората да се отказват, коментира адвокатката. Заради това от алианса предлагат домашното насилие да стане престъпление от общ характер.
От подаване на оплакването до издаване на заповедта за защита обикновено минава месец. През това време жертвата отново е оставена сама със своя насилник и рискът за нея става още по-голям. Понякога точно тогава стават и убийства, твърдят от алианса. Социалните работници в отделите за закрила на детето пък правели доклади, според които съдът присъждал в много от случаите децата на насилника, понеже се смята, че той има по-голям "родителски капацитет". Издаваните от съдилищата заповеди за защита в повечето случаи се нарушават, но въпреки че законът криминализира подобно деяние, прокуратурата в повечето случаи не реагира, отчитат още от алианса.
В момента обаче дори Законът за защита от домашно насилие не работи, понеже няма пари за прилагането му, предупреждават активистките на неправителствената организация. Заради липса на финансиране едва три кризисни центъра приемат жертвите на домашно насилие, но и те не работят през цялата година, твърди шефката на алианса Геновева Тишева.
Източник: в. "Монитор"