Голяма част от малтретираните деца у нас са главно слепите младежи
Голяма част от жертвите на насилие у нас са деца със сензорни увреждания. Основно малтретирани биват слепите младежи. Това заяви Цветелина Димитрова от сдружение "Отворено общуване", което се занимава с проекти за интеграция на хората със сензорни увреждания. По нейни думи над 50 на сто от подрастващите със сензорни увреждания са или са били жертва на психически и физически тормоз. Организацията представи своите проекти на стартиралото вчера изложение в столичната зала "Универсиада", посветено на европейската седмица за равен достъп до начално образование.
По думите на Димитрова децата са обект на тормоз от страна на здравите хора. Насилието спрямо подрастващите с такива увреждания се среща както от страна на хората отвън, така и от членовете на семейството. Статистиката показва, че училището е едно от сигурните и безопасните места за децата със сензорни проблеми. Почти няма случаи, когато малчуганите са тормозени от свои съученици. "В училище те се чувстват на място, в привична за тях среда. Излязат ли навън обаче, стават уязвими", коментираха от сдружението. Агресията спрямо децата с увреждания води до проблеми с адаптацията им. Вследствие на наложения им тормоз те се затварят в себе си. Голям проблем за децата са подигравките на околните, което според действащия закон също се смята за насилие.
Хората със сензорни увреждания се сблъскват с дискриминация и когато търсят работа. От "Отворено общуване" коментираха, че над 50 процента от хората с увреждания са се сблъсквали с подобен род сегрегация. Една от основните причини работодателите да не наемат служители с увредено зрение е, че те ще му костват доста пари. За да може да бъде нает такъв човек, фирмата трябва да му осигури специални условия за работа - например специален компютър с брайлово писмо. Поради тази причина работодателите предпочитат да не вземат такива хора за служители.
Източник: в. "Новинар"