Най-негативният сценарий, който разглежда правителството е спад на икономиката с 3% и дефицит от 3,5 милиарда лева и актуализацията на бюджета, която предлага е разработена именно при него.
Ако ограниченията, свързани с пандемията продължат повече от 3 месеца, възстановяване на предкризисните нива вероятно ще приключи чак в края на 2021 година, призна финансовият министър
Владислав Горанов.
Той допълни, че към момента не може да се каже колко е загубила икономиката през двете седмици на строг режим заради COVID-19. Въпреки че държавата се готви да вземе нов дълг, данъците няма да се увеличат, обеща Горанов.
"Когато стопанският живот страда натоварването с допълнителни тежести няма да му подобри състоянието“, призна той.
А засега очакванията са за увеличение на безработицата с два процентни пункта.
Финансовият министър коментира, че пандемията прави все по-трудно прогнозирането на глобалната икономика и нашата, но е ясно, че предварително предвидените ръстове в бюджета, няма да се реализират. Освен сценарият за спад на икономиката с 3%, има още два – за нулев растеж и за растеж 0,27%.
"Очакваме намаление на приходите с 2, 4 милиарда и увеличаване на разходите“, каза още Горанов.
"Заради това и за да се осигурят допълнителни фискални буфери предлагаме увеличение на новия държавен дълг от сегашните 2,2 милиарда лева до 10 милиарда т. е. 7, 8 милиарда нов потенциален дълг“, уточни той.
По думите му правителството се подготвя за всички опции - и за външен, и за вътрешен дълг.
"Всички тези мерки имат за цел да гарантират, че държавата има достатъчна ликвидност да функционира и да изпълнява задълженията си. Консервативното планиране и добрата фискална политика през последните години дават възможност и сега да реагираме, но ние трябва да сме подготвени за стагнацията, в която можем да се окажем“, каза той.