Готви се черен списък на получателите на директни плащания

Автор: Екип на Plovdiv24.bg
Коментари (0)
15:18 / 12.04.2021
759
От няколко месеца в Брюксел все по-активно се обсъжда нова дефиниция „активен фермер“. Идеята е чрез нея да се спре злоупотребата с европейски субсидии от лица и свързани с тях фирми, които нямат нищо общо със земеделието. 

Как изглежда отстрани българското земеделие

А докато се чудим какво точно имат предвид от Европейския парламент (ЕП), българският ни представител там – Асим Адемов, който е и заместник-член в Комисията по земеделие и развитие на селските райони, хвърля повече светлина. По думите му дефиницията обхваща три елемента:

•    минимален праг на селскостопанска дейност от цялостната икономическа дейност на земеделския стопанин; 

•    изготвен от държавата членка негативен списък на получатели на директни плащания; 

•    прозрачност на юридическите лица, ако дружеството, което получава директни плащания, е част от голям холдинг с различна земеделска дейност.


Това е всъщност дефиницията, одобрена от ЕП. Тя обаче трябва да се съгласува и с останалите съзаконодатели – Съвета на ЕС и ЕК. И ако доскоро се говореше, че преговорите по новата ОСП ще приключат през месец май, Елси Катайнен, заместник-председател на Комисията по земеделие, вече посочва като краен срок края на юни.

Въпреки че постоянно се говори за равнопоставени условия на фермерите и подпомагане при облекчени процедури, след 2022 г. фермерите ще се сблъскат с нови изисквания за получаване на субсидии, свързани най-вече с Европейската зелена сделка.

„Най-голямото ни притеснение е до каква степен озеленяването ще засегне производството. Да не стане така, че да ни е по-изгодно да сме без субсидии, отколкото да изпълняваме Зелената политика“, коментира Илия Проданов, зам.-председател на НАЗ, в репортаж за БНР.

Добрата новина е, че в двугодишния преходен период ще се прилагат същите мерки и схеми за директни плащания както досега. За тази и следващата година са предвидени общо 8 млрд. евро за всички страни членки, като за България тези средства са над 880 млн. евро. От тях 200 млн. евро идват по Плана на възстановяване от COVID-19. Тяхното получаване обаче е обвързано с определени условия при кандидатстване, като дигитализация, опазване на околната среда, биоземеделие, иновации, напояване.

 

Следете темата и на cap4us.agri.bg



 

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Тихомир Безлов: Вейповете се оказаха в една сива зона
Атанас Зафиров: От днес БСП е различна, председателят ще бъде пръ...
Загиналите от касапницата край Видин са от пловдивския квартал "С...
Жълт код в 13 области: АПИ с апел към шофьорите
Проф. Огнян Герджиков: Сериозен порок за България е нестабилното ...
След фотофиниш: Атанас Зафиров е новият председател на БСП


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).