При едно бъдещо сливане университетите няма да загубят автономията си, обясни просветният министър. Все още не е ясно дали вузовете ще се обединяват на териториален или на предметен принцип. В момента се подготвят законови промени, които да позволят обединяването.
Игнатов обясни, че държавните висши училища са получили приблизително същите пари, както и миналата година и обвиненията за недофинансиране на системата са неоснователни. "Но парите не са достатъчни. Такива действия ни налага ситуацията, в която живеем, не ги налагаме ние", обясни той.
Премиерът Бойко Борисов пък похвали пернишкия университет, че не иска пари от бюджета. "Имаме 37 държавни университета и някои от тях не искат дори да организират търгове по европейски програми за книги и компютри.
Частните не търсят пари и всичко си върви по програми", коментира той.
Не е лошо, че младите хора отиват да учат в чужбина, каза още просветният министър. Според него по-големият проблем е, че няма обратен поток от студенти към България. "Когато това се случи, можем да кажем, че е постигнато качество. Аз си мисля, че в следващите 10-15 години в България ще има една малка група от 10-15 университета, които ще се напълнят с европейски студенти", прогнозира той.
Междувременно стана ясно, че финансовото министерство няма да отпусне поисканите от просветния министър 110 млн. лв. допълнителни средства за образование за 2011 година, съобщи Игнатов.
Източник: в. "Монитор"