Говори основателят на платформата "Как се пише?" д-р Павлина Върбанова

Автор: Живко Кръстев
Коментари (0)
14:19 / 29.03.2024
3468
50 дни преди държавния зрелостен изпит по български език и литература стартира кампанията "Животът няма "аУтокорект“, която е насочена към зрелостниците. Целта е да им помогнем да се представят и да вземат максималния брой точки в тази важна част от изпита – българския език. Това каза в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“ основателят на платформата "Как се пише?“ д-р Павлина Върбанова.

"Опитваме се малко да раздвижим нещата и да предоставим още един канал, още един начин, още един ресурс, малко нетрадиционен, на зрелостниците да се подготвят за този държавен зрелостен изпит,“ обясни тя.

По думите й едно от посланията на кампания е, че "когато поколението Z не отива при планината (правописа),  тогава планината (правописът) отива при поколението Z. Ние искаме да стигнем по възможно най-бързия, най-достъпният най-лесния начин до младежите и отиваме там, където те вече и без друго са – те пребивават в социалните мрежи.  Те предпочитат Instagram и напоследък в едно разклонение на Instagram, което се нарича Threads, към където е и насочена кампанията,“ обясни още тя, като допълни, че целта на кампанията е да им помогне по един занимателен и интересен начин да се подготвят за изпита си.   

Екипът зад кампанията "Животът няма "аУтокорект“ се състои от 4 души: творческия екип на рекламна агенция Иван Ланджев и Драгомир Дончев, д-р Павлина Върбанова и Доротея Николова – част от екипа на "Как се пише?“ и учител по български език и литература. Заедно измислят и слогана на кампанията след доста спорове:

"Езикът е динамичен и той се променя, и ние трябва в движение да решаваме много езикови проблеми, (като изписването на думата "аутокорект“ в слогана). И това е още един проблем, на който обръщаме внимание в нашата кампания, макар и косвено,“ разказа тя и допълни, че чрез слогана искат да кажат още нещо на зрелостниците: че в живота няма автоматичните коригиращи програми и трябва да разчитат на собствените си знания и умения.

Д-р Павлина Върбанова е категорична, че е важно как се изразяваме. "Колкото по-малко грешки допускаме, толкова по-бързо това, което искаме да кажем, ще стига до съзнанието на тези, които ни четат. Ние учим не заради училището и заради изпита, но важното е, че после наученото става част от нашата езикова култура.“

Виж коментарите (0)

Още по темата (42):
05.09.2024 МОН публикува резултатите от ДЗИ
02.09.2024 Променят матурата за 4 клас
26.08.2024 511 зрелостници се явяват на допълнителна матура днес
23.08.2024 Ето по кой вариант ще пишат зрелостниците на поправителния за втора задължителна матура
23.08.2024 Близо 5000 зрелостници на поправителен за втора задължителна матура
21.08.2024 Над 6000 зрелостници ще се явят на матура по български език и литература
Още новини от Национални новини:
Мъж, изтеглил 36 бързи кредита за 60 000 лева: Не ги връщах абсол...
Адвокат: Жената на Димо Алексиев е съсипана, нямаше нужда 10 души...
Икономист: Това, което стана на пазара на жилищата, не се бе случ...
Шефът на "Електрохолд": Даваме заплата за монтажници - 2000 лева ...
И след 1396 г. България продължава да съществува
Сарафов свиква национално съвещание на прокуратурата и МВР заради...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).