Хампарцумян каза какво ще стане, след като приемем еврото

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (15)
11:27 / 18.01.2024
6211
Спор по новия закон за БНБ беляза началото на работната седмица на парламента. Опозицията отправи критики към ръководството на банката, че все още липса пълен анализ на плюсовете и минусите от въвеждането на единната валута. В интервю за БНР банкерът и икономист Левон Хампарцумян изрази надежда датата за влизане на България в еврозоната да не се отложи, защото освен всичко друго, това според него има смисъла и на "геополитическа котва".

"Засега това е декларирано от страна на европейските институции, прието като наше желание. Не бива да забравяме, че ние се присъединяваме към една относително добре работеща система, а не тя към нас."

Запитан защо българите се страхуват от еврото, Хампарцумян заяви, че това се дължи на недостатъчна информираност.

"Нищо няма да стане. Системата, с която измерваме нашия икономически успех или неуспех, ще бъде в евро, вместо в левове. Аз съм висок 1,80 см. В инчове ще бъда наполовината на това, обаче пак съм си толкова висок. Не бива да виним еврото за собствените си страхове и неуспехи."

Превалутирането ще бъде за сметка на държавата, няма да има такси и комисионни за това. Банките ще се разберат с държавата как това да стане, без да бъде за сметка на гражданите, обясни банкерът.

При ипотечните кредити няма да има закръгляне. "Най-вероятно ще е автоматично, защото преподписване на такъв голям брой договори административно би било кошмар", посочи още Хампарцумян.

Следва да разграничим нормалните инфлационни процеси – поскъпването и без еврото, от очаквани ефекти след въвеждането му, коментира Левон Хампарцумян в предаването "Преди всички". По думите му, "има други фактори, които правят нещата по-скъпи и подхранват инфлацията".

Дори след гратисния период за обмен на левовете, "тези пари са обменяеми вечно, само че в Централната банка или банки, които ще го направят това", ако отидете в Централната банка, това ще бъде безплатно оттук до края на света", увери банкерът.

"Стойността на тези пари не изгаря от промяната."

Има изчисления, че в Германия все още по къщите има около 30 милиарда марки, допълни той.

Виж коментарите (15)

Още по темата (455):
30.11.2024 Финансов експерт намекна за спукване на имотния балон, но също и за идващи трудности
26.11.2024 Банкерка за влизането ни в еврозоната: Ние сме единственият сектор в държавата, който ще плати данък
24.11.2024 Дянков: Ако имаме работещи НС и кабинет през декември, най-рано през 2026 г. е възможно да влезем в еврозоната
22.11.2024 Финансист: Много пари под дюшеците има, купуването на имот с тях е един от малкото начини за изчистването им преди еврозоната
20.11.2024 С 200 тира България ще придвижи нужните евробанкноти и монети за еврозоната
20.11.2024 Ето как ще изглеждат българските евромонети
Още новини от Национални новини:
Каракачанов за политическата криза: Вината е на българите, че про...
Заради снега: Спряха движението на камиони през проходи и пътища ...
Премиерът разговаря с Фон дер Лайен: Пожела успех на новата ЕК и ...
Паднало дърво отново блокира прохода "Петрохан"
Томислав Дончев: Политиката в България се превръща в процес без п...
Обезщетяват собственика на чумавото стадо с над 700 000 лева


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).