ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Хитрините, с които производителите мамят клиентите
Автор: Екип Plovdiv24.bg 10:00 / 02.09.2024Коментари (0)2187
©
Много производители мамят клиентите си със съдържанието - опаковките на редица продукти съдържат по-малко количество за същата цена. Или дори за по-висока. 

В Германия Потребителската централа в Хамбург от години следи за измамни опаковки в магазините. Нейните експерти в момента регистрират рекордно високи стойности на този вид измами, посочва изданието.

Ето един пример: вид чипс на производителя Lays вече съдържа в опаковката само 75 грама, а не 95 грама както преди. Цената обаче е същата - 1,99 евро за опаковка. Това представлява увеличение от 27%. Според Армин Фалет от Потребителската централа много потребители дори не знаят, че купуват по-малко количество за същите пари. Въпреки че новата опаковка е по-малка на размери, това си проличава чак при пряко сравнение с предишния размер, посочва германското издание.

Друг пример ARD дава с вода за уста на Listerine. Количеството е намалено от 600 на 500 милилитра, а цената дори се е повишила - от 4,45 евро на 4,95 евро. Това представлява скрито увеличение на цената с повече от 33 %, посочват от Потребителската централа. На рафта в магазина обаче промяната почти не си личи, защото бутилката продължава да си изглежда по същия начин - само в долната ѝ част е леко изтъняла. Това е направено умишлено с цел да бъдат заблудени купувачите",  твърди Армин Фалет,  цитиран от АРД.

По-малко съдържание вместо по-висока цена

Такива "трикове" се прилагат при почти всички видове продукти - от маргарина, през киселото мляко, до шоколадите. "Човек си мисли, че в една опаковка маргарин винаги има 500 грама. И аз бях сред тях, докато наскоро не установих, че новата опаковка съдържа само 400 грама, но пък цената си е същата", казва за АРД неназован поименно купувач.

Ина Бокхолт от "Варентест" - организация, която следи за качеството на стоките и продуктите - редовно проверява за скрити увеличения на цените. Нейното обяснение за феномена: производителите предпочитат да намалят съдържанието, отколкото видимо да увеличат цените. "Много потребители имат ценови прагове. Например те не искат да плащат повече от едно евро за макаронени изделия", казва тя.

При други продукти този праг може да е 1,99 или 2,99 евро. Намаляването на съдържанието помага на производителите да не надвишават тези ценови прагове и все пак да запазят или дори да увеличат маржа на печалбата си, разяснява АРД. Медията допълва, че ако купувате даден продукт редовно, само този трик може да ви излезе няколкостотин евро повече на година.

Друг трик, който прилагат производителите, е с качеството на съставките. В този случай цената и съдържанието в опаковката си остават непроменени, но производителят пести от ценни съставки на продукта, като по този начин влошава качеството му. Това работи особено добре при плодовите сокове.

Армин Фалет от Потребителската централа в Хамбург дава и такъв пример - с плодов сок на фирма Granini, в който количеството на портокаловия сок е намалено наполовина. "Това вече не е 100% портокалов сок, а плодов нектар, към който се добавени вода и захар, за да бъде докаран на вкус", посочва експертът.

Третият трик е с пакетирания въздух. Видимо дадена опаковка предлага нормално количество от някой продукт, тъй като е голяма като размер. Всъщност обаче в нея има по-малко съдържание, отколкото предполага клиентът. Независимо дали става въпрос за мюсли, чипс или хранителни добавки, в повечето случаи подобна външна опаковка не нарушава никой закон.

Правилото е, че една опаковка не трябва да внушава, че съдържа повече. Но има много изключения, които позволяват да това да се случва, подчертават от Потребителската централа. Така например много производители на козметика използват повдигнати дъна на опаковките, а кутията с крем, примерно, е значително по-малка от опаковката, в която тя се продава, пише още ARD, цитирани от Deutsche Welle.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Локо в Първа лига, сезон 2024/2025
Детско-юношески футбол
Катастрофа с военнотранспортен самолет край авиобаза Граф Игнатиево
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли кметът Костадин Димитров да поведе листата на ГЕРБ в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: