Хора чакат с месеци, за да получат пенсиите си, след в реформите в ТЕЛК системата
Все още има хора, които чакат с месеци, за да получат решение за пенсия след реформите в ТЕЛК системата. От юли разпределението на заявленията за явяване става електронно и на случаен принцип. Тогава беше увеличен броят на комисиите, както и тяхното заплащане. Според Здравното министерство, нововъведението все пак е заработило успешно и се очаква до средата на тази година проблемите да се изчистят. Оптимисти са и че до края на март всички, които са подали заявления след реформата и са забавени ще бъдат обработени.
Наташа Георгиева е първа група със сто процента ТЕЛК, следствие на инсулт и оперирана клапа на сърцето. Вече пет месеца е без пенсия и успява да се прехранва, благодарение на сина си.
"От НОИ ми казаха да чакам още четири месеца за Великден. По-рано не беше така. Сега много се чака, защото е по другите градове. Те ги сканират тук документите и ги изпращат в другите градове. Моите се гледаха в Пловдив, като оттам получих решението обаче в НОИ още не е отишло и не мога да ползвам никакви привилегии. Много трудно, много, ако не е сина ми... Той ме издържа", споделя Наташа Георгиева.
В ситуацията на Наташа са и редица други хора. В хода на реформата здравното министерство прави ежедневни координации с НЕЛК, за да може да се прави бързо преразпределение на случаите, с които комисиите не могат да се справят. Въпреки това признават, че грешки има.
"Да, срещнаха затруднения някои от телковете от реформата насам. Е, съумяха добре да си организират работата и наред с проблемите, които са в самия кадрови състав на комисиите, някои затруднения и на ръководствата допринесоха до забавянето на заявленията, които са направени след реформата насам", казва д-р Цветолюба Генкова, директор на дирекция "Защита правата на пациентите" пред БНТ.
За да стимулират по-бързото обработване на документите от здравното министерство изплащат по 100 лева за влязло в сила решение на комисиите в рамките на два месеца, което според тях работи.
"Нашето удовлетворение е, че от този много голям брой, успоредно със затрудненията, които срещнахме при въвеждането на реформата, все пак успяхме да ги намалим тези 35 хиляди на под 10 хиляди", казва още Генкова пред БНТ.
Според д-р Генкова новият начин за освидетелстване само чрез документи, без преглед, не ощетява хората. Причината за по-ниски проценти често се дължи на липса на добре събрана медицинската документация.
"Нашите усилия са насочени към цялото съсловие, включително и към лекарски съюз, различни организации, сдружения на лекари да прецизират малко повече документацията, която издават, защото ако там е дефицитът, значи ще има дефицит и в постановеното експертно решение", допълва Генкова,
Достъпът на личните лекарите до електронните досиета на пациентите от края на миналата година би помогнало за решаването на този проблем.