избистрят как точно да приложат този вид подкрепа. Идеята за "социалния ток" бе лансирана в началото на годината.
"Това ще бъде определено количество ток за най-уязвимите хора, свързано с жизнено важните им нужди", обясни Петкова и определи мярката като временна.
Специални условия ще има и за определени хора в тежко здравословно състояние.
"Те ще предвиждат възможност определена категория лица, които са в тежко здравословно състояние и са на поддържащо лечение с апаратура, налице е необходимост те да бъдат сигурни, че няма да бъде спряно електрическото им захранване по една или друга причина в резултат на неплащане своевременно на сметка", обясни Петкова.
Наред с това те ще могат да разсрочват сметките си за определен период от време. Такава възможност обаче съществува и в момента за всеки клиент на съответното ЕРП.
Наскоро вицепремиерът Ивайло Калфин съобщи, че се обсъждат два варианта - първият е доходите на бедните да бъдат компенсирани при драстично повишаване на цените, а вторият - да продължи да се регулира цената на тока за нуждаещите се.
Според Калфин по-добрият вариант е смесеният - едновременно да има защитна цена на електрическата енергия за бедните и те да продължат да получават помощи през зимния период.
Анализ на ЕК от 2013 г. показа, че около 61% от населението на България попада в графата "енергийно бедни", тъй като над 9% от доходите им отиват за отопление. Вчера обаче министър Петкова посочи други цифри - според нея става въпрос за около 30% от българите.