Христина Христова: Затягането на критериите за пенсиониране ще направи системата недостъпна
Бедността засяга около 22% от населението в България, като се наблюдава тенденцията процента да нараства не само у нас, но в целия ЕС. Около 814 хиляди пенсионери в страната живеят под линията на бедност, и въпреки че минималната пенсия ще се увеличи, тя пак няма да може да покрива линията на бедност от 638 лева. Въпреки многото промени в пенсионната система, продължаваме да имаме голям брой хора с ниски пенсии. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ бившият министър на социалните грижи Христина Христова.
По думите й последните години на политическа нестабилност доведоха до това, че не се взимат сериозни решения, базирани на политическа воля и експертиза, а повече се взимат популистки решения, за евентуалните избиратели.
"За миналата година половината от необходимите ни пари за пенсии бяха в дефицит, от 22 милиарда не достигаха 11 милиарда, сега ни трябват 24 милиарда, от които 12 милиарда отново не достигат. Необходимо е да се включи друга система на социално подпомагане, защото не бива да се иска с пенсионната система да се решават всички социални проблеми на хората,“ каза тя и добави, че на хората с истински затруднения трябва да им се помогне с месечна помощ, с целева помощ за отопление или за някакви възниквали нужди за лекарства и т.н., а останалите хора, които си имат своите приходи, не бива да бъдат подпомагани с публични и държавни средства.
Големият въпрос според нея е състоянието на Бюджет 2025 с неговите приходна и разходна част. Според министър Христова, ако се отварят големи дисбаланси в разходната част, това ще създаде голямо напрежение да се изпълни от приходната част на бюджета. Взетите решения за увеличаване на социалната разходна част, в която влизат повишената линия на бедност на 21,3%, с 20% се повишава размера на всички финансови, социални плащания, месечни помощи за хората с увреждания, повиши се минималната работна заплата, пенсиите по закон се увеличават всяка година по швейцарското правило, заплатите на държавните служители, в отбраната, в МВР, в образованието, поставят ребром въпроса за търсенето на нови решения.
"Оттук нататък трябва добре да се мисли по тези въпроси, какво се прави за най-голямата социално-финансова система на държавата – пенсионната система, какво ще се случва там, как ще се осигурява тази финансова устойчивост на пенсионната система,“ категорична е тя.
Христина Христова обясни още, че в момента страната е в период на пенсионна реформа, която започна в 2015 година, освен тази от 2000 година, свързана с повишаване възрастта за пенсиониране всяка година, повишаване изискванията за трудов стаж с по 2 месеца, която не е приключила. И ако се насложи и друго затягане на критериите за пенсиониране, ще възникне опасност пенсионната системата да стане недостъпна за хората, които са работили десетки години "и имат своето законно и морално право да участват вече като пенсионери в пенсионната система,“ обясни тя и добави, че много неща могат да се направят бързо, но има нужда от политическа воля и кураж да се случат.