“България е в трудно обяснима разкрачена позиция и става уязивима. Ние сме слабата точка в НАТО и ЕС и Кремъл фокусира там своя натиск. Според военното изкуство се удря там, където е най-слабото място", е коментарът на председателя на парламентарната група на “Демократична България"
Христо Иванов, по повод темата за предоставяне на оръжие за Украйна, информира пресцентърът на ДБ.
"Демократична България" внесе миналата седмица в парламента проект за решение за предоставяне на военна помощ на Украйна. То предвижда и мащабна и бърза модернизация на българските въоръжени сили, като един от първите ѝ инструменти е срещу остаряло съветско оръжие, което ще пратим на Украйна, да получим съвременни натовски въоръжения.
"Направиха го много други страни и нито една от тях не е въвлечена във войната. Не ми е известно например някой мост на Дунава при Братислава да е бил съборен. Напротив, неизпращането на оръжие и опитите за някакъв неутралитет между НАТО и Путин доведе до това, че именно България при управлението на
Румен Радев бе посочена при взрива на Кримския мост. Ако сме такива гълъби, трябваше да бъдем пощадени", коментира
Христо Иванов.
Той уточни, че става дума за поредица от решения за финансиране и за изработване на проекти, включително за временно осигуряване с изтребители преди доставката на платените от България F-16.
Съпредседателят на ДБ обоснова спешността на решението за оръжието за Украйна и модернизацията на българската армия с това, че сигурността е в дневния ред на обществото.
"Войната е не само срещу Украйна, а срещу цялата архитектура на сигурност в Източна Европа. И тя бе предшествана от искане на Путин източноевропейците да се върнем в състоянието преди 1997, т.е. преди членството в НАТО. От речта на Путин след анексията на части от Украйна стана ясно, че той воюва срещу колективния Запад, срещу всички нас", твърди Иванов.
Иванов бе помолен да коментира и предложения със законопроект от служебния кабинета днес нов антикорупционен орган, който да се занимава с корупцията по висшите етажи на властта. Според него такива органи у нас се създават през 2-3 години, но няма да имаме ефективна борба с корупцията, докато не можем да решим проблема с прокуратурата, защото тя е главния антикорупционен орган.