Съставянето на правителство ще бъде трудно, за да бъде стабилно то, се изисква нещо повече – такова поставяне на приоритети и създаване на такава конструкция и атмосфера, която да увери гражданите, че това не е безпринципна сбирка. Това каза съпредседателят на "Демократична България“
Христо Иванов на започналите консултации при президента, предаде репортер на
Агенция "Фокус“.
"Българската политическа система върви към раздробяване и не можем да очакваме възникването на един субект, т.е. ключът оттук нататък винаги ще бъде диалогът, търсене на форми на сътрудничество. Но много важно е това да не бъде безпринципно.“
От тази гледна точка ние сме казали нашите три приоритета – съдебната реформа, въпросите на сигурността с оглед конфликта в Украйна и на трето място, това е един разумен икономически курс, който се грижи за тези, които имат нужда от помощ, но и почива на разбирането, че излизането от инфлационния риск и от риска за икономическо забавяне, зависи от създаване условия на растеж, инвестиции и конкурентоспособност, допълни Иванов.
Големият залог е дали политическите сили са си извадили поуките и са си научили уроците, заяви Иванов. "Корупцията в своя генезис е преяждане и злоупотреба с власт. За съжаление измененията в Изборния кодекс и не просто тяхното съдържание, а начинът, по който мнозинството от 3 политически сили започна да се държи арогантно и брутално, показа че за съжаление не са извлечени уроците и някои от рецидивите отново ги виждаме на дневен ред. Това не е добър знак, но мисля че трябва да се успокоим, да си дадем сметка какъв е дневният ред на обществото“.
В отговор на въпроса на президента какви разчети са направили от партията за закупуване на нови образци бойна техника, Иванов отговори: "Ние не твърдим, че разполагаме с конкретни цифри за конкретни способности. Нашата цел беше изпълнителната власт да получи политическа подкрепа да вземе решение за това, да покажем способност да носим отговорност като член на съюзите, в които членуваме. Всички, които оказаха помощ на Украйна, каква точно, е въпрос на преценка на изпълнителната власт. Никога не сме претендирали какво въоръжение, в каква степен, кога и как. Това решение трябва да се вземе от изпълнителната власт. Необходимостта да се намеси парламентът, не беше добър знак на взимане на решения. Но смятаме, че решението дава широк знак за цялостна модернизация на българската армия.“