Хвърлилата се под влака е убийцата на бабата и дядото на певицата Белослава
Както стана ясно по-рано днес, тя току що е била излязла от затвора. Там жената прекарала 18 години заради двойно убийство във Враца.
Врачански ужас
Жертвите на Лалковска са 76-годишната Венета и 82-годишният Кръстьо Стоянови. Те били убити на 11 декември 1997 г. в апартамента им на ул. "Алеко Константинов“ във Враца.
Двамата били пенсионирани учители и са баба и дядо на певицата Белослава. Това съобщава BulNews.
Тя е с врачански корени – нейният баща е известният бизнесмен от града Борислав Стоянов, известен с прякора Боци Мармалада. Майка ѝ пък е актрисата Анета Сотирова.
Лалковска била наета, за да се грижи за възрастните хора. В момента на убийството тя била 23-годишна.
А ето и хронологията на бруталното престъпление:
На 11 декември 1997 г. бившите учители Венета и Кръстьо Стоянови са намерени заклани в апартамента им на ул. "Алеко Константинов" във Враца. Той бил превърнат в кървава баня, тъй като стените и подовете били оплискани и изрисувани със свастики и символи. По тази причина първоначалната версия била, че извършителите са били скинари.
Малко по-късно е задържана като заподозряна домашната им помощница Виолина Лалковска. Пред тогавашния началник на полицията Георги Асенов тя прави пълни самопризнания.
Според нейната версия, агресията ѝ била предизвикана от желанието на Стоянов да я изнасили, предшествано от неприлични предложения. В това време съпругата му била на гости при приятелка.
След като се посборили в спалнята, Виолина грабнала намиращия се наблизо ловджийски нож и го пробола. Стоянов хванал ножа и според нея я прорязал три пъти по дясната ръка.
Виолина изтръгнала ножа и намушкала стареца няколко пъти. После взела някакво желязо и започнала да го удря безогледно.
В банята измила кръвта от лицето си. В този момент Венета Стоянова позвънила на вратата. Уплашена, Виолина избутала жената в кухнята, съборила я на пода, взела нож от масата и започнала да я удря. След това я съблякла гола от кръста надолу, за да инсценира изнасилване, обърнала цялата покъщнина наопаки, за да наведе на мисълта за обир и със спрей изрисувала върху хладилника и стената свастики и надписи на латиница, за да насочи подозрението другаде.
Лалковска съблякла дрехите си и ги сложила заедно с флаконите от спрей, окървавените чехли и ножа в плик, който на другия ден запалила в района на пролома "Вратцата". Впоследствие завела полицията до това място.
След убийството Виолина отишла във врачанската болница, за да зашият трите порезни рани на дясната ѝ ръка. Според медицинската сестра от Центъра за спешна помощ тя се представила с фалшиво име и измислен адрес.
Разкриването на този факт, а не психическо или физическо насилие, я принудило да направи признания. В тях тя посочила и други мотиви - че към нея Стоянови се отнасяли като към робиня, а ѝ плащали малко. В показанията си пред съда не се признава за виновна и не желае да говори, тъй като не си спомняла нищо.
Според медицинската експертиза, Виолина Лалковска прекъснала следването си в София през 1991 г. поради заболяване - начална степен на шизофрения.
Оттогава до 1995 г. е хоспитализирана в психиатричната клиника в София. Лечението ѝ спира през 1995 г., когато е освидетелствана като човек с уравновесено психическо състояние, със заключение за трудоспособност и адекватно гражданско поведение.
В експертизата се казва, че Лалковска е интелигентна, чете много, изучила е всички симптоми на невменяемост. Това дава основание на обвинението да предполага, че тя играе много добре тази роля в съдебната зала.
Сага, продължила десетилетие
Делото срещу Лалковска е цяла съдебна сага, продължила цяло десетилетие. В крайна сметка е осъдена през 2007 г., след като експертиза доказала нейната вменяемост в момента на извършване на престъплението.
Тя получила две доживотни присъди, но прекарала зад решетките в сливенския затвор 17 години, преди да бъде пусната.