И два живота да има човек, може да не успее да я опита! Рибар с уникален улов до Царево

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
15:01 / 02.08.2023
19374
"Каква е тази риба? Уловът тази сутрин е екзотичен". Така озаглави публикацията си във Фейсбук отпреди един ден рибар от Царево. "Ти да видиш, какви риби имало в Царевското море", шегува се друг.

Каква риба е уловена всъщност? От снимките в галерията става ясно, че рибите вероятно са два вида - минокоп и скорпид.

Моретата крият какви ли не чудновати риби, включително и нашето Черно море. За една рибата със странно име минокоп обаче се казва, че и два живота да има човек, може да не успее да я опита. Тази забележителна морска обитателка не може да се хване на въдица, тя дори не кълве стръвта, която се хвърля. Достатъчно умна е, за да подмине рибарските мрежи и да не се заплете в тях. Само изключителен подводен ловец с харпун може да надхитри и вземе за трофей минокоп.

Рибари, изкушени от изключително трудната за улов риба, разказват легендата за костния кръст, скрит в подчерепната кухина на минокопа. Рибарско поверие носи мълвата, че тази кост ще донесе късмет на своя притежател, благоденствие на дома му и слука на рибаря. Затова който има редкия шанс да се сдобие с нея, трябва да я пази за талисман.

Минокопът в България много често е наричан милокоп, но става въпрос за една и съща риба. Научното название на вида е sciaena cirrosa и принадлежи към семейство skiainidon - Минокопови.

Това е хищна риба, която се храни предимно с малки рибки. Доста плаха е и бяга при най-малка индикация за опасност, независимо колко апетитна изглежда стръвта, към която се е насочила.

Минокопът има доста благ външен вид. Тялото на минокопа е високо, леко сплеснато. Лесно се разпознава по сребърно сивия си цвят от двете плоски страни, черния си гръб и мустаците под върха на брадичката. Израстъкът има сетивна функция и помага на рибата да се ориентира и да опипва и сканира дъното.

Много често рибарите бъркат минокопа с морската врана. И двете риби са хищни, с мълниеносни реакции и са труден улов при подводния риболов. Сходната биология на рибите ги прави трудно различими, но морската врана е по-малка. Има разлики и в оцветяването.

Виж коментарите (0)

Още по темата (1248):
27.06.2024 Потресаващи кадри от хотел 5 звезди на Южното Черноморие
03.01.2024 Eто това са факторите за тези рекордни горещини, които бяха отбелязани през 2023 година
17.12.2023 Данни за приходите на хотелиерите в Пловдив
30.11.2023 Най-предпочитаните дестинации у нас от европейците
23.11.2023 Гърците поставиха рекорд
21.10.2023 Лятото май няма намерение да си тръгне, плажът на Бургас се напълни
Още новини от Национални новини:
Кирил Петков за Лорер и Божанков: Те бяха предупредени! Съдбата н...
Пътят през "Петрохан" е ужасен и непочистен, започва да натрупва ...
Бащата на починалото в линейка бебе: Това не е бърза помощ! Това ...
Ад на "Петрохан"
Циклонът достигна България, издадени са сериозни предупреждения
Унищожават овцете, заразени с шарка, в Сливенско


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).