Иде нов мор по животните

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (2)
08:57 / 27.08.2014
3026
Всеки момент в страната може да бъде регистрирана инфекция от вируса "Шмаленберг", който вече е достигнал границите ни със Сърбия и е засечен в Гърция и Турция. Това става ясно от доклад на Центъра за оценка на риска към агенцията за безопасност на храните. Болестта засяга говеда, овце, кози и диви животни и също като син език се разпространява от кръвосмучещи насекоми, известни у нас като мокреци. Досега инфекцията е регистрирана в 25 европейски страни. Тя е засечена във всички държави в Западна Европа, включително в Австрия, Хърватия, Чехия, Естония, Ирландия, Латвия, Норвегия, Полша, Словения, Русия и Казахстан.

За да сме наясно с разпространението на болестта, е необходимо животните, които се изследват за син език, да се тестват едновременно и за шмаленберг.

"Необходимо е да се закупят тестове и да започне да се изследват животните в Северозападна България. Става дума за областите, които граничат със Сърбия и по границата с Гърция", каза проф. Бойко Ликов, директор на Центъра за оценка на риска, който е автор на непубликувания все още доклад.

По думите му първи с инфекцията може да се сблъскат стопаните от Видин, Монтана, Враца. Само тези области, както и Перник и Плевен засега не са засегнати от син език.

Ветеринари коментират, че при сегашното бързо разпространение на болестта, постоянните валежи, които създават условия за размножаване на мокреците, както и общият начин на предаване на двата вируса има опасност за смесване на двете инфекции у нас.

Вирусът Шмаленберг, който може да стане поредният бич за българските животновъди, тръгва от Германия. През ноември 2011 г. учените от института "Фридрих-Льофер" го изолират от болно говедо, а по-късно разработват лабораторен метод за неговото установяване и го предоставят на институти в Белгия, Франция, Великобритания, Холандия, Италия и Швейцария. Оказало се, че вирусът принадлежи към т.нар. група Orthobunya. Това са широкоразпространени вируси при говедата в Азия, Океания, Австралия, Африка и Близкия изток (най-вече в Израел).

Вирусът, който заразява преживни животни, не представлява опасност за хората, а симптомите са едва забележими. Болестта може да се установи само по лабораторен начин. стопаните не могат да разберат, че имат този проблем, преди да започне родилна кампания.

"Първоначално вирусът е причинявал голяма смъртност, но постепенно смъртните случаи са намалели и почти изчезнали", уточни проф. Ликов. Болестта предизвиква болести и уродства на младите животни.

Причинява и намаляване на продукцията

Инфекцията обаче не е по-малко значима от синия език. проблемът е, че трябва да се установи навреме проникване на вируса и да се разграничи ясно от синия език.

Още през май тази година Европейската агенция по безопасност на храните EFSA публикува доклад за ситуацията в общността, според който в България има сериозни предпоставки за разпространяването на вирусите, причиняващи болестта син език и инфекцията Шмаленберг.

Източник: в. "Монитор"


Виж коментарите (2)

Още по темата (6):
09.04.2015 БАБХ: Болестта "син език" не може да се пренесе чрез превозните средства
08.04.2015 БАБХ: Ваксината срещу "син език" не е изчерпана
16.03.2015 Над 214 000 овце ваксинирани срещу болестта "син език"
03.09.2014 Осигуриха близо 1,9 млн.лв. за справяне с болестта "син език"
30.08.2014 Специалист: Пред пазарите за животни се вихри търговия въпреки забраните
22.08.2014 Правителството на Орешарски отпуснало едва 450 000 лева за болестта "син
език"
Още новини от Национални новини:
Прехвърляни ли са гласове от ПП "Величие" на други партии, ето ка...
Борисов: Очаквах ги и съм подготвен
Денят на кой български светец се превръща в ден на народните буди...
Джевдет Чакъров: ДПС е там, където е неговият основател
България и Северна Македония се споразумяха за Коридор 8
Васил Велев, АИКБ: Ще се наложи да връщаме пари по ПВУ


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).