Идва ли краят на кешовите плащания?
Ще изчезнат ли парите в брой?
За икономистите, банките и много от потребителите парите в брой са бреме. Ако зависеше от тях парите в брой щяха да изчезнат, а разплащанията да станата изцяло дигитални - натискане на копче, вместо ровене в портфейла, или пък плащане от телефон на телефон. Това е значително по-просто и по-хигиенично, а за младите е и по-модерно.
Много банки не желаят парите в обращение, тъй като им излиза скъпо- монетите и банкнотите трябва да се складират, банкоматите трябва да се пълнят и не на последно място - трябва да се охраняват.
Някои банки вече работят безкасово, а също и някои държави. Например Швеция. Тя стана първата държава в света, преминала в дигиталното разплащане. Като в скандинавските страни вече поти не може да се плаща в брой.
До 2026 г. ЕС иска да въведе електроннот евро. То има доста предимства.
Първото е, че няма да има повече взривени банкомати. Прането на пари, финансирането на тероризма и данъчните измами ще бъдат сериозно затруднени, твърдят противниците на кешовите плащания.
Дигиталните палщания ще ни направт прозрачни граждани. Всяка транзакция ще може да бъде проследена, овен това тя съдържа информация как живее отделния човек - какво яде и какво обича.
Спирането на парите в брой представлява опасност за демокрацият, твърдят пък критиците. Привържениците им припомнят, че спирането на банкнотите от 500 евро не повлия особено на прането на пари, разказва "Deutsche Welle"
.