Играта на пясъка докарва жълтеница

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
10:26 / 19.08.2010
2066
Пясъкът е любимо място на малчуганите. Те могат с часове да се ровят в него, въоръжени с кофички и лопатки. Майките спокойно ги наблюдават и сладко си бъбрят помежду си на пейката в градинката. След като играта приключи, те с готовност подават солета или бисквита на хлапетата.

Тази идилична картина се повтаря всеки ден през лятото. Но невинаги се разминава без последствия. За нещастие градинките, в които играят нашите деца, са непоносимо мръсни. Малчуганите делят пясъчниците с котки и кучета, което създава опасност от заразяване с хепатит А. Това е една най-древните болести, познати на човечеството. Вирусът е изключително устойчив на външни условия, той навлиза в организма през устата, размножава се в тялото и преминава в изпражненията, с които се отделя в околната среда.

Хепатит А или т. нар. болест на мръсните ръце се предава при неспазване на добра лична хигиена. Замърсяването на питейни води и храни също може да доведе до заразяване. Болестта може да се предаде и чрез контакт с болни. Хепатит се хваща и ако човек докосне заразени храна, вода и предмети. При замърсяване на дадени водоизточници или ресторанти инфекцията бързо се разпространява между хората. Тогава има опасност от епидемия.

Никой не е застрахован от заразяване с хепатит А, но заболяването се среща по-често при децата и юношите. Заразяването не означава задължително развитие на болестта. Понякога защитните сили на организма се справят с вируса и заболяване не се развива. След като преболедува, организмът развива траен, доживотен имунитет срещу заболяването. Бъдещите майки може да са спокойни, защото вирусът не преминава през плацентата и не съществува риск за плода при развитие на хепатит А по време на бременност.

По-педантичните родители обикновено внимателно следят урината и очите на децата си. Защото най-познатите симптоми за хепатит са тъмната урина и пожълтяването на ириса на очите. Те обаче трябва да са наясно, че вирусът е заразен още по време на инкубационния период, който трае от 10 до 50 дни. След това настъпва т.нар. фаза на жълтеницата, за която освен изброените вече признаци са характерни също загуба на апетит, умора, коремна болка, гадене и повръщане, висока температура, диария и бледи изпражнения.

За съжаление няма специфично лечение, насочено срещу хепатитния вирус А. Могат само да се облекчат оплакванията. В България всички болни от остър вирусен хепатит А се приемат в инфекзиозна болница поне за 12 дни. За бързото оздравяване е важен пълният покой. При децата обаче това е трудно, тъй като те дори и болни са пълни с енергия.

Докторите препоръчват родителите да забавляват хлапетата с книжки и анимационни филмчета, така че да нямат никакви физически натоварвания. Храненето също е от изключително важно значение за възстановяването. Болните трябва да приемат добре балансирана храна и да спазват диета за период от около 6 месеца. Пържените картофки, които малчуганите толкова обичат, са абсолютно забранени.
Лекарствата, които са вредни за черния дроб, трябва да се избягват.

Източник: в. "Стандарт"

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Борисов: Утре ГЕРБ внася две питания до КС
Автомобил падна в микроязовир, жена е в болница в Пловдив
Няма да ни се размине, НИМХ потвърди официално прогнозата
След 10 дни в неизвестност: Откриха тялото на млад мъж от Бутан, ...
12-годишно българче: Извадиха телефон, за да снимат как ме удрят ...
Днес е една от най-мрачните дати в цялата българска история


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).