Министерството на финансите готви алтернативен държавен бюджет за 2025 година, в който вкарва промени по един или друг начин, за да се създаде алтернативно малко по-добър бюджет от този вариант, който беше внесен и който получи горещо неодобрение от всички. Единственото, което интересува депутатите и бъдещия реален министър-председател
Бойко Борисов, е: първо, до 3% да бъде държавният дълг спрямо брутния вътрешен продукт, и второ, до 2% да бъде годишната инфлация.
И едното, и другото отговарят на ангажиментите на България към членството в ЕС и бъдещото евентуално членство в еврозоната. Това каза в предаването
"България, Европа и светът на фокус" на Радио
"Фокус" проф. Боян Дуранкев – преподавател в УНСС и във Висшето училище по застраховане и финанси.
По думите му финансовият министър е този, който трябва да определи един добър и качествен държавен бюджет, който да е по-пестелив и по-гъвкав. "Много е важно кой ще пише партитурите. И в това отношение министъра на съвременната финансова система е всъщност министър на спестовността и на равновесието. Той трябва да определи диагонала между интересите на обществото и властовите позиции на отделните партии, тъй като интересите на обществото се едни, а властта е в други ръце", каза той и обясни, че ролята на алтернативния бюджет е да осигури по-голяма спестовност и по-голямо равновесие между приходи и разходи.
Според него по-голямата спестовност трябва да се приложи по отношение на т.нар. "любими" сектори и "любими" общини. "Всеки държавник в България са има любими сектори: на първо място това са силовите ведомства, тъй като на тях се крепи властта, и всеки предлага по-високи заплати, по-приятни блага за тези, които работят там и по-големи инвестиции. Всеки си има свои любими общини и натиска държавата да дава на тях. Едно от любимите неща от времената на Тройната коалиция, това е закрилата на големите компании и закрилата на мултимилиардерите и мултимилионерите. Очевидно е, че нещата трябва да се променят. Има много неща, които отдавна въпиещо се нуждаят от нови политики, които да бъдат поднесени от нови политици", категоричен е той.
Проф. Дуранкев прогнозира, че инфлацията ще се повиши заради повишението на цените на електроенергията, от затруднението с доставките на вода и съответно с необходимостта от реакция по бърз начин и от гледна точка на повишението на цените на хранителните продукти, което буквално си е ежемесечно. "България ще се колебае между 3-4% годишна инфлация. Инфлацията няма как да се укрепи и да се задържи под 2%. Тук ще има и така наречената естествена преливна инфлация от другите страни. Цените ще растат накратко казано", посочи той.
Според икономиста е голяма вероятността да се създаде едно временно правителство, което да работи година-две, което според него е по-добре отколкото служебно правителство, което не може да провежда стратегическа политика при управлението на България.