Икономист: Стандартът на живот и доходите на българина ще се вдигнат, след като влезем в еврозоната
България ще спечели от влизането й в еврозоната. Няма никакви причини към настоящия момент да се смята, че с нашата държава ще се случи нещо кардинално различно, което не се е случило до този момент. Това обясни в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" д-р Юлиан Войнов, финансист и икономист.
Той уточни, че нито една държава, станала част от еврозоната след 2004 и приела еврото не е показала дългосрочни проблеми, намаляване на доходите и на икономическата си активност.
"Имаме точно обратните ефекти за влияние върху икономиките на тези държави - много ясно изразено увеличение на доходите, както казах още първата година в някои държави, в други държави втора-трета година. Намаляване на инфлацията, на ценовия натиск, увеличаване на икономическата активност, увеличаване на търговията, увеличаване на инвестициите. Това е абсолютно доказано статистически и може да бъде проверено от всеки, който се интересува. Има достатъчно много изследвания на тази тема. Така че България в никакъв случай няма да бъде изключение, просто е нелогично да се смята, че нещо кардинално, по-различно ще се случи със страната ни и ние ще изпаднем едва ли не в криза, ако приемем еврото. Напротив, според мен, хората да гледат разумно на нещата, без влагане на някакви емоции", увери икономистът.
По думите му огромна част от населението ще изпитат доста сериозен положителен ефект: "Ако не първата година, то поне първите няколко години след влизане в еврозоната. Статистиката ще покаже увеличаване на доходите и изобщо на благоденствието и най-вече стандарта на живот. Може би няколко години след влизане в еврозоната, България ще достигне заветните т.нар. 80% от средноевропейското ниво, което в момента така се представя като едва ли не някаква невъзможна цел от противниците на еврото, за която трябва да чакаме 20 години, категорично това не е вярно. В момента, ние сме от порядъка на 60% и над 60%, аз вярвам, че в рамките на 5-6 години, е напълно възможно, след влизане в еврозоната България да постигне това равнище 80% от средноевропейското ниво", смята д-р Юлиан Войнов.
Според него, ако България стане част от еврозоната тя ще си възвърне суверенитета, който е изгубила през 2007 г., отказвайки се от парична политика.