Бившият премиер и лидер на ГЕРБ
Бойко Борисов е увеличил с малко спестяванията си в сравнение с 2019 г., а други представители на предишния кабинет са увеличили влоговете си или са си купили нови автомобили.
Впечатление прави и имущественото състояние на част от министрите в служебния кабинет - вицепремиерът и вътрешен министър
Бойко Рашков има декларирани няколко имота в София, Несебър и село Антон, а министърът на икономиката
Кирил Петков си е купил кола за 60 хиляди лева и е декларирал над един милион лева в чужбина, пишат от "Дневник".
Всяка година хората, заемащи висши държавни постове, трябва да подадат декларации за имущественото си състояние до 15 май - за предходната календарна година. В двумесечен срок пък комисията, оглавявана от бившия главен прокурор
Сотир Цацаров, има ангажимент да публикува декларациите на страницата си, както и списък на тези, които не са подали.
Декларациите на депутатите от 44-ото, 45-ото и 46-ото Народно събрание ще бъдат публикувани едновременно, след изтичане на сроковете за народните представители от 46-ото Народно събрание.
"Публикацията ще бъде извършена по този начин поради големия брой задължени лица, които са били избрани в състава и на 44-ото НС, и на 45-оНС и понастоящем са в състава на 46-ото НС, както и големия брой декларации, подадени от тях в изпълнение на изискванията на действащия закон (ежегодна и финална за 44-ото НС, встъпителна и финална за 45-ото НС и встъпителна за 46-ото НС", уточняват от комисията.
През 2020 г.
Бойко Борисов е увеличил спестяванията си спрямо предната година, сочи справка в регистъра на КПКОНПИ. Наличните му парични средства са се увеличили до 184 хил.лева, докато през 2019 г. са били близо 117 хил. лв. Сумата в банковия му влог не се е променила от 2018 г. и продължава да е близо 190 хил.лв.
Освен това още не е качена декларацията по чл. 37, т.т. 1-6 и т. 9 от ЗПКОНПИ към датата му на освобождаване като министър-председател, т.е. не може да се направи сравнение какви имоти, коли и т.н. притежава от преди 2020 г.
Бившият вицепремиер
Томислав Дончев е декларирал, че разполага с 90 хил. лв и още около 100 хил. лева на влог. За сравнение, през 2020 г. той е посочил, че притежава само 38 хил. лева в налични парични средства.
Имотното състояние на бившия вицепремиер
Екатерина Захариева също се е увеличило - през 2019 г. тя е започнала строеж на къща в Гърция върху земеделска земя, купена през 2008 г. Строежът на сградата с размер от 200 кв.м е оценен на 262 081 лв. Тя разполага с около 50 хил. лева на влог, а съпругът й Ангел Захариев има налични средства в размер на около 156 хил. лв. (не са се променяли от 2018 г.)
Другият бивш вицепремиер -
Красимир Каракачанов, е добавил нов автомобил към имотното си състояние (тойота за 15 хил. лв.) и допълнителни 55 хил.към наличните си парични средства. В момента той разполага със 165 хил., докато през 2019 г. сумата е възлизала на 110 хил. лева. Със съпругата му - Росица Слабакова - на влог държат още около 126 хил. лева.
Бившият министър на вътрешните работи
Христо Терзийски е декларирал общо 254 144 лв. от заплати и продажба на имот, бившият спортен министър Красен Кралев има налични парични средства в размер на 398 хил. лева.
През 2019 г. бившият здравен министър и бивш шеф на болница "Александровска"
Костадин Ангелов си е купил апартамент с гараж и паркомясто и идеални части за почти 600 хил лева. Размерът на жилището е 295 кв.м. Според имотната декларация на Ангелов той изплаща договорна ипотека в размер на 509 227 лв. към банка ДСК.
Служебният вътрешен министър
Бойко Рашков и служебният министър на икономиката
Кирил Петков От министрите в служебния кабинет "най-бедни" се оказват вицепремиерът
Атанас Пеканов и министърът на финансите
Асен Василев. И двамата са декларирали, че притежават по един апартамент в София. През 2020 г. Пеканов си е купил автомобил на изплащане за сумата от 40 478 лв., а наличните му средства възлизат на около 47 хиляди лева. Спестяванията на
Асен Василев възлизат на около 74 хил.
Служебният вицепремиер и вътрешен министър
Бойко Рашков има влог в банка ДСК за над 100 хиляди лева, както и кредитна карта с лимит до 10 хиляди лева. Той е декларирал три апартамента в София, още няколко имота в столицата и областта, две къщи в село Антон и жилище в Несебър. Като основание е посочено брачен договор. Служебният премиер
Стефан Янев има три апартамента, придоби от 1997 до 2016 г., един от които е в Банско, както и влогове на името на него и съпругата му за над 70 хиляди лева.
Най-богат от служебните министри е икономическият министър
Кирил Петков. Според декларацията му той разполага с над 1 млн. лева на влог в чужбина и още 80 хил. налични парични средства. През 2021 г. Петков си е купил автомобил марка "Лексус" за 60 000 лева.
Регионалният министър
Виолета Комитова е декларирала, че си е купила къща с двор за 430 хил. лева (73 кв.м) през 2021 г. Нейните налични парични средства възлизат на около 41 хил.
През 2020 г. министърът на транспорта
Андрей Живков се е сдобил и с къща с двор в Кюстендилско, и с лек автомобил "Мерцедес" за 12 хил лева.
Здравният министър
Стойчо Кацаров и съпругата му имат на влог близо 230 хил. лева. Жена му - Елисавета Енишейнова, е собственик на медицински център.