Индустриалец: Повишаването на минималната работна заплата доведе до изтеглянето и закриването на няколко големи предприятия
Трудно е да се прави бизнес в тази турбулентна политическа среда. Липсата на законодателна и изпълнителна власт води до липса на сигурност и предвидимост, което тежи на българските предприемачи. Това, че все още нямаме бюджет за 2025-та година, засилва несигурността. Бизнесът задържа инвестиции и изчаква с наемането на допълнителна работна ръка, което влияе на цялостното развитие на икономиката. Това каза пред Bloomberg TV Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Непрекъснато се говори за повишаване на данъци и заплати. Цените на електроенергията и горивата се увеличават. Не е ясно дали изобщо ще има компенсации за високите цени на електроенергията през 2025-та година. Това означава, че предприятията не могат дори да ценообразуват продуктите си, тъй като нямат цялата информация. Очаква се увеличаване на цените на стоки и услуги, което ще вдигне инфлацията и застраши членството ни в Еврозоната.
"Българските работодатели не само са притеснени, но предвиждат и реакция.
Проблемът е, че държавата беше оставена в безпорядък в края на годината, а липсва и желание за решаване на тези наболели въпроси.
Според събеседника повишаването на минималната работна заплата е довело до изтеглянето и закриването на няколко големи предприятия. Това означава намаляване на заетостта и поражда несигурност на пазара на труда. По отношение на минималната работна заплата има неясноти. АИКБ оспорва постановлението на Министерски съвет, тъй като минималната работна заплата за частния сектор е една, а за държавните служители друга. Тази диференциация е недопустима дискриминация.
"Трябва да се промени начинът на определяне на минималната работна заплата. Тя трябва да зависи от повече обективни показатели“, отбеляза Иванов.
Нужно е да се вземат предвид неща като ръст на икономиката, ръст на инфлацията и други социални фактори. В противен случай рискуваме да доближим възнаграждението за нискоквалифициран труд до това на опитните и квалифицирани работници.
Пазарът на труда в България е стабилен. Работна ръка липсва в туризма, земеделието и строителство. Там българският бизнес разчита на внос на работна ръка от трети страни. Очакванията са тенденцията да се запази и през 2025-та година. В Агенция по заетостта са регистрирани 145,000 работници, но свободните места в гореспоменатите сектори са много повече.
"България изостава по отношение на конкурентоспособността. Причина за това са влошената бизнес среда и ниските нива на инвестиции“, категоричен е гостът. Всичко това се дължи на политическата нестабилност и се отразява както на предприемачите, така и на всички работещи. Прогнозите за ръст на българската икономика се дължат на високото вътрешно потребление. Усвояването на европейски средства е бавно и недостатъчно.