Основателят и изпълнителен директор на
Lab-Away, Иван Станчев, говори пред екип на
Plovdiv24.bg за трудностите и пречките, но също и за възможностите за започване на онлайн бизнес в България.
Възпитаникът на Американския университет в България (АУБ) започва своя бизнес с домашни тестове за полово предавани болести и недостиг на витамини в края на 2021, като заявява, че идеята се е родила по време на пандемията от COVID-19.
"След като домашните тестове за COVID бяха във всички аптеки и дрогерии беше логично да си зададем въпроса, какви други инфекции също може да се тестват у дома сигурно и анонимно на достъпна цена. Така стартирахме Lab-Away, като в началото започнахме с домашни тестове за Хламидия, ХИВ/СПИН, Сифилис и Гонорея, а впоследствие добавихме и други тестове – за наркотични вещества, недостиг на витамин Д и репродуктивни проблеми.“, поясни Станчев.
Според него няма правилно и грешно време човек да започне онлайн бизнес, защото средата се мени постоянно и когато една възможност отминава, друга се появява. "Ироничното е, че COVID-19 де факто постави края на други мои интернет начинания, но в същото време ме вдъхнови за Lab-Away, като ми отвори очите за необходимостта от бързо и ефективно тестване в домашни условия, което не просто ще улесни пациентите, но и ще свали напрежението върху традиционните здравни институции“, допълни той.
Компанията на Станчев е едва на година и половина, когато се сблъсква със сложната геополитическа обстановка. В края на март 2023
Lab-Away сключва договор за партньорства с УНИЦЕФ за безвъзмездното предоставяне на бързи тестове за Хламидия, ХИВ и Сифилис на стойност от 165,000 долара, които трябва да бъдат доставени в Судан. Само няколко дни по-късно обаче в Судан избухва продължаващата и до днес гражданска война, която прави изпълнението на договора на практика невъзможно.
"Екипът на DHL буквално беше в склада, за да натовари тестовете и когато видя за къде са адресирани решиха да направят справка с централата, за да ни кажат, че на този етап няма как тази пратка да отпътува. В същото време представителката на УНИЦЕФ за Североизточна Африка каза, че трябва да се обърнем за съдействие към посланика на България в Судан. Оказа се, че България няма посолство в Судан от 2010 г. Разочарован от невъзможността да получа съдействие от държавата изпратих официално предложение до пресцентъра на Външно Министерство с молба да издигне
Даниел Лорер за посланик на България в Хартум“, добави той.
На въпрос защо
Даниел Лорер е подходящ за тази позиция, Станчев отговори категорично: " Само човек с изключителни лидерски качества, смело сърце и остър ум, може да се наеме с такава отговорна задача. А единственият човек с подобни качества, който е в постоянен процес на търсене на нова работа е именно Лорер. Това е страхотна възможност и за него и за България. Трябва да я обмисли“, заяви Станчев, като допълни, че все още не е получил отговор от Външно министерство относно своето предложение.