По отношение на такса "водомер" председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев коментира, че нейното въвеждане може да се иска на база на направените разходи.
Според него тя трябва да е индивидуална за всяко ВиК дружество, но в същото време не може да се различава драстично от таксата "водомер" на останалите оператори. По думите на Семерджиев тази такса не би следвало да е висока, но не назова конкретна сума. Според него, където има присъединен клиент, има и разходи, но не може да се каже какъв ще е размерът на таксата, докато не се разгледат конкретни предложения на ВиК-тата.
Освен това от "Софийска вода" и ВиК дружеството в Стара Загора поискаха част от неплатените сметки също да влизат в изчисленията на цената на водата. Останалите оператори ги подкрепиха. Към момента столичани дължат над 50 млн. лв. за вода. Ако се приеме нещо подобно, това ще оскъпи водата в столицата с около 1 ст. на кубик, обясниха от "Софийска вода".
Според шефа на ДКЕВР, ако несъбираемите вземания на ВиК операторите стигнат особено големи размери и застрашават финансовата стабилност на дружествата, може да се помисли да се отчитат по някакъв начин в разходите.
Досега това не е правено, увери Семерджиев. Имало обаче случаи, които да го налагат - в квартал на средноголям град населението и съответно потреблението е нараснало четири пъти, но не и плащанията. Според Семерджиев такива искания не са без основания, но в никакъв случай несъбираемите вземания не могат да се отчитат в пълен размер, защото така ВиК-тата няма да имат мотив да си подобряват събираемостта.
Предстои до края на месеца ДКЕВР да вземе решение за новите тарифи на водата в София и Пловдив от 1 февруари. По време на публичното обсъждане на новите цени стана ясно, че за София поскъпването ще е с над 9%, а за Пловдив - с над 6%. В новите цени няма да бъде включена такса "водомер".
Източник: в. "Монитор"