"Само ще му благодаря на
Делян Пеевски, ако успее да реализира в НС избор на следващ председател на КЕВР. Повече от 2 години чакам парламента да ме смени", заяви на брифинг председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране
Иван Иванов.
Той посочи, че е избран на поста през 2015 година с 5-годишен мандат, който изтече през 2020 година.
"Тогава надлежно информирах ръководството на парламента за изтеклия мандат и необходимостта да бъде избран следващ председател. Близо 2 години по-късно беше направен избор, който беше оспорен пред КС и той отмени избора. Тогава с решение на НС е бил задължен да продължи да изпълнява функциите на председател до избора на нов", допълни председателят на КЕВР.
По думите му той като гражданин, който спазва законите и решенията на НС, върши това в очакване парламентът да избере нов председател. "Той трябва да е с висок професионализъм, морал и принципност. Най-важното, което съм устоявал тези 10 години, е независимостта на Комисията от политически и корпоративен натиск. Сега има точно такъв", каза още Иванов.
Цената на тока
"Към юли прогнозната пазарна цена е била 173 лева на мегаватчас, а сега е - 220 лева. Оттук насетне има цяла поредица от производители, чиито цени са пряко свързани с прогнозната цена и коефициентите, които Комисията не може да ги пипа повече от 1 път в година. КЕВР успя да намали увеличението до 9%. Ако не беше много сериозният труд на Комисията, щеше да е много повече", заяви
Иван Иванов.
По думите му на 1 януари ще бъде оповестено ценовото решение.
"Подобно нещо означава големите производители да попаднат в тежка финансова криза, защото разходите им растат", каза Иванов във връзка с протеста срещу цените.
За липсата на електрозахранване
"При тежки метеорологични условия за съжаление вече седмица част от населението на България беше лишено от ток. Отново не само от Пеевски, но и други лица отправиха обвинения към КЕВР да се събуди. Ние не сме заспивали", заяви
Иван Иванов.
По думите му законът за енергетиката казва, че Министерството на енергетиката провежда проверки за техническото състояние на обектите и готовността за работа при бедствия. "КЕВР не се занимава с експлоатацията на енергийните обекти. Това, което комисията има като задължения, е да контролира", каза още Иванов.
Той е подписал три заповеди за три работни групи, които да направят проверки на всяко едно от трите ЕРП-а по документи и на място. "После ще има доклад, който ще е приет и в него ще има изводи и мерки, според това, което показват проверките", допълни Иванов.