Предварителният сондаж на страната ни за модернизацията на ВВС отся шведските машини "Грипен", общоевропейските "Юрофайтър" и американските F-16. Като фаворит за окончателното решение в МО обаче отличават щатския изтребител. Планът предвижда покупката на около 8 самолета втора ръка за около 400 млн. долара.
По думите на Шаламанов изборът не е предрешен.
"Важните решения се вземат стъпка по стъпка, прозрачно, с ясна отговорност", изтъкна служебният министър и допълни: "В България през последните двадесет и няколко години никога не са летели повече от 5 - 6 изтребителя, така че ако можем да придобием 8 - 10 многоцелеви изтребителя, България ще бъде поне 4-5-кратно в по-добро състояние." Според Шаламанов с машините, които България ще купи, ще си гарантира сигурността.
От 2000 година се говори, че има готов проект за изтребителите и досега той не е внесен в МС, напомни министърът. "Крайно време е да има краен срок и той е 6 месеца", категоричен беше той.
Преди време Шаламанов подчерта, че 28-те членки на НАТО може да имат много изтребители, но е важно за сигурността на България нашите ВВС, които в момента разчитат основно на МиГ-29, които не са приведени към стандартите на НАТО, както и на МиГ-21, да са в добро състояние.
Модернизирането на армията ни е залегнало в документа "Визия 2020: България в НАТО и в европейската отбрана". В него е разписан ангажимент за отделянето на 1,5% от БВП за отбрана за 2015 година. Освен това трябва да се отделят и 15% от военния бюджет за инвестиции във въоръжените сили.
Кабинетът "Близнашки" вече реши до 2020 година да бъдат свалени на земята всички руски изтребители и хеликоптери. Затова във Военновъздушните сили зрее бунт, тъй като над 300 пилоти и инженери по поддръжката са изправени пред угрозата да останат без работа, след като на земята останат 15 бройки МиГ-29, 6 самолета МиГ-21 и 14 бомбардировача Су-25.
По повод недоволството на пилотите и инженерите военният министър каза: "Винаги ще има недоволни хора. Аз не считам, че един български офицер може да бъде недоволен от това, че България за първи път в историята си има национална програма за превъоръжаване. Всички трябва да участват в намирането на най-добро решение в рамките на тази програма и това решение да бъде намерено бързо."
Източник: в. "Монитор"