Дефиницията, дадена от КНСБ за нископлатен служител, е този, който получава под 67% от нивото на средната нетна работна заплата. Данните на КНСБ за 2012 г. показват, че нетният размер на средното възнаграждение е 525лв., т.е. хората които получават под 352 лв. месечно, се определят за нископлатени служители.
Най-честият профил на този човек е жена в предпенсионна възраст с ниско образование, живееща отдалечено от административните центрове и работеща в преработващата промишленост или селското стопанство. Прави впечатление, че предприятията, в които работят нископлатените работници правят по-високи разходи за труд спрямо общите им разходи, каза още Пламен Димитров.
По думите му нископлатените работници много по-рядко получават допълнителни възнаграждения под формата на бонуси и социални придобивки в сравнение с работниците, получаващи по-високи доходи.
Директорът на Института за социални и синдикални изследвания , Любен Томев, заяви че проучването е проведено по метода "лице в лице" - измежду 3600 заети, като 2006 от тях са били наети на пълно работни време.
Това е част от нашите системни усилия да анализираме конкретни политики по отношение заплащането на труда, каза още Пламен Димитров.
Той посочи, че в следващите няколко седмици КНСБ ще е готова с предложения за реформи в областта на заплащането в държавния и частния сектор.
Източник: News.bg