Как фермер с новаторска идея за по-добро производство може да получи финансиране?

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
15:43 / 29.05.2023
719


Как ще се подпомага внедряването на иновации в българското земеделие през периода 2023-2027 г., обяснява в детайли Милен Кръстев – началник на отдел „Трансфер на знания, сътрудничество и дигитализация“ в дирекция „Развитие на селските райони“ към Министерството на земеделието.

Ще се подпомагат ли строително-монтажни дейности по интервенциите за иновации?

Как ще функционира Системата за знания и иновации в селското стопанство (AKIS)?

Целта на тази система е да създаде условия, в които земеделските стопани, учените и консултантите да работят заедно за разработване и изпълнение на съвместни проекти. Те, от своя страна, трябва да спомогнат за преодоляване на проблеми от практиката чрез прилагане на новаторски подходи и решения.

В системата са предвидени дейности, като предоставяне на консултации на фермерите от страна на съветниците и провеждане на обучителни курсове, информационни семинари и демонстрационни дейности. Тяхната цел е да повишат знанията, уменията и информираността на стопаните.

AKIS ще подпомага и дейности, пряко свързани с изпълнението на проекти за иновации в сферата на селското и горското стопанство или хранително вкусовата промишленост.

Страната ни е отделила 103 млн. евро от бюджета на Стратегическия план за предвидените в системата дейности. 

Тези средства са приблизително 3% от бюджета на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, определени за страната ни. Те ще бъдат на разположение на заинтересованите страни чрез провеждане на отделни приеми на проектни предложения.

Какво се разбира под иновации?

Иновацията се определя като нова идея, която се доказва като успешна в практиката. Това може да бъде нов продукт, процес, технология, начин на организация, както и позната технология или практика в нов териториален или екологичен контекст.

В настоящия програмен период се говори вече не за иновативен проект, а за новаторски проект. Той трябва да се реализира от най-малко две лица, тоест да е налице сътрудничество между субекти, които имат взаимен интерес да изпитват идеята. Те се обединяват в оперативна група. Тук в никакъв случай не става дума за сложен проект, чийто краен резултат да бъде патентован от бенефициента.

Пример за новаторски проект, който може да получи финансиране

Ако един земеделски стопанин има идея, която желае да приложи в производствения си процес, за да подобри резултатите си, той може да го реализира съвместно с други участници с допълващи се знания – например учени, съветници, представители на неправителствени организации, програмисти и др.

Експериментът може да се приложи върху една част от земеделското стопанство. В случай че се окаже успешен, стопанинът може да премине към този метод на производство в цялото си стопанство, след като се е уверил, че идеята на практика сработва. 

Това е само един пример за новаторски проект, който може да се реализира в рамките на Стратегическия план. Целта на подпомагането ще бъде резултатите от успешните проекти да се разпространят сред възможно най-широк кръг от земеделски стопани, които също да могат да се възползват от новаторския модел.

 

Информационната кампания "ОСП работи за нас: Много повече от политика!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.

Следете темата и на cap4us.agri.bg 



 


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Кирил Петков за Лорер и Божанков: Те бяха предупредени! Съдбата н...
Пътят през "Петрохан" е ужасен и непочистен, започва да натрупва ...
Бащата на починалото в линейка бебе: Това не е бърза помощ! Това ...
Ад на "Петрохан"
Циклонът достигна България, издадени са сериозни предупреждения
Унищожават овцете, заразени с шарка, в Сливенско


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).