ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Какви промени по ДЗЕС да очакват фермерите от догодина?
Автор: Екип Plovdiv24.bg 13:22 / 24.10.2023Коментари (0)478
©


Темата за новите промени, които се предвиждат да залегнат в Стратегическия план на България по екосхемите и Стандартите за поддържане на добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС), обсъдихме в уебинар на Агри.БГ, част от кампанията “ОСП работи за нас: По-зелени и умни!”.

Гости в събитието бяха Аделина Стоянова, директор на дирекция "Директни плащания" в Министерството на земеделието и храните и Петър Кировски, директор на дирекция "Растениевъдство" в Министерството на земеделието и храните.

На какво се дължи ниския интерес на екосхемите и ще станат ли те по-атрактивни за земеделците, коментира Аделина Стоянова.

“Всъщност интересът към екосхемите не е нисък, но е вариращ. Някои от екосхемите представляват по-голям интерес за земеледеските стопани. 

От момента на приключване на кампанията по директни плащания до последните изменения на Стратегическия план имахме задача на първо място да направим анализ затова какви са причните за по-високия или по-ниския интерес по екосхемите, които да ни дадат възможност да направим съответните промени, така че да ги адаптираме спрямо текущата ситуация.

За всички нас зелената архитектура представлява изключително голямо предизвикателство. Екосхемите са доброволни за земеделските стопани, но те дават една възможност за допълване на дохода, затова ние се опитахме да направим екосхемите по начин, по който да се доближаваме до земеделските практики от една страна. А от друга страна да можем да изпълним целите на това финансиране, което е към по-висока екологична амбиция”, обясни тя.

Петър Кировски от своя страна коментира темата за ДЗЕС и промените, които ще трябва да защитим пред Брюксел.

В уебинар на Агри.БГ през март 2023 г., земеделски производители изразиха силно притеснение, че е възможно тракторите им да се обърнат на полето заради заложените изисквания в един от стандартите. Сега той се предлага да бъде променен.

“След онзи разговор с г-н Проданов и последващите заседание с работната група, която разработва условността, ние официализирахме становищата, които имаха заинтересованите страни. На практика тези проблеми, които ние ги разбрахме и усетихме още по време на представянето на стандартите, заедно с научна общност, предлагаме три промени в три стандарта.

Едната е свързаната с това, че има опасност от обръщане на земеделската техника при големи наклони от над 10%. Всъщност това, което сега предлагаме е да се дава възможност всички почвообработки да са вертикални, без обръщане на слоя. Това е като опция в ДЗЕС 5.

Друга промяна, която дойде от дирекцията, е искането за отстояние около водните басейни. Това е по ДЗЕС 4. Предлагаме там, където е равно, да се остави ивица с ширина 3 метра. Досега беше 5 метра. Считаме, че тези 2 метра оказват влияние и стопаните ще могат да ги обработват.

Най-щекотливата тема е в ДЗЕС 6. Тази година се видя как шести стандарт трудно би могъл да се изпълни при тези терени, които са с над 10% наклон. Нашата промяна, която предлагаме, е за страната ни да остане един чувствителен период. Това да бъде само летният период и да бъде до месец септември. 

Идеята това да го искаме като промяна е със знанието и ясната ни представата, че в такава година като тази, каквото и да иска човек да направи, ако поради форсмажорни обстоятелства (липса на валежи) посевите не поникнат, стандартът няма как да бъде изпълнен.

Това беше мотивът ни още при първите преговори за Стратегическия план, но тогава нашето предложение беше категорично отказано, тъй като ДЗЕС 6 е общ стандарт за ЕС. 

Аз продължавам да твърдя, че няма как да вкараме всички страни в едно изискване”, заключи Петър Кировски.

Вижте повече във видеото.

 

Информационната кампания "ОСП работи за нас: По-зелени и умни!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.

Следете темата и на cap4us.agri.bg 

 








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:
Андреевден е
08:38 / 30.11.2024

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Юни 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Зима 2024/2025 г.
Поскъпване на хранителните продукти
Риск от чума по дребните преживни животни
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: