Какво да направите, ако сте обект на телефонна измама
Данните на сектор "Измами“ в Главна дирекция "Национална полиция“ отчитат 216 предотвратени опита за телефонни измами през цялата изминала година. От МВР съобщават, че само през първия месец на настоящата техният брой е 39.
Анализите показват, че през последните месеци се наблюдава засилен трафик на измамни обаждания като основен техен получател отново са възрастни хора. Зачестяват случаите в градовете Варна, София, Пловдив, Бургас и околните населени места, където криминалистите работят приоритетно, независимо, че аналогични престъпления се наблюдават на територията на цялата страна.
От сектор "Измами“ отново припомнят, че основните измамни сценарии са добре познати - мними полицаи, лекари, адвокати, роднини звънят на жертвите и възползвайки се от тяхната емоционална нагласа, съобщават разработената схема за съдействие на полицията, помощ на изпаднал в беда или пострадал роднина, последвани от искане на пари и условие за тяхното предоставяне. При някои по-редки случаи, при които сценарият е за неплатени сметки за ток.
От Главна дирекция "Национална полиция" отново напомнят, че искането на пари по телефона е основен индикатор за измама и съветват:
Затворете веднага телефона!
Не действайте импулсивно!
Не се предоверявайте!
Опитайте да се свържете с ваши близки!
Подайте сигнал на тел. 112!
При никакви обстоятелства не предоставяйте наличните средства на непознати!