Какво пише в новата оперативна програма за розопроизводителите?

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
14:23 / 16.12.2021
1079


В новия програмен период на Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2023 г. се предвиждат няколко оперативни програми - за секторите “Плодове”, “Зеленчуци”, “Мляко и млечни продукти” и за “Розоропроизводство”, научи Агри.БГ.

Гласувайте:  Одобрявате ли Иван Иванов за земеделски министър?

Проект на оперативната програма представиха експерти от ресорното ведомство в сряда, 15 декември 2021 г., по време на Тематична работна група (ТРГ).

Целта на оперативната програма е да подпомогне групи/организации/асоциации на организации на производители, чийто членове отглеждат насаждения с рози. В проекта на оперативната програма са предложени пет интервенции.

1. Инвестиции в материални и нематериални активи за планиране и организация на производството, адаптиране на производството към търсенето, по-специално по отношение на качеството и количеството, оптимизиране на производствените разходи и на възвръщаемостта на инвестициите, стабилизиране на цените на производителите и договаряне на договорите за доставката на селскостопански продукти:
а) Конверсия на насаждения от маслодайна роза – изкореняване и засаждане;

б) Оборудване за засаждане на розите;

в) Оборудване за наторяване;

г) Инвестиции за изграждане на съоръжения за защита от градушки;

д) Инвестиции за изграждане на съоръжения за защита от щети, нанасяни от диви животни и птици;

е) купуване на електрически трактори, машини и оборудване;

 

2. Научноизследователска и развойна дейност в областта на устойчивите производствени методи, включително устойчивост на вредители, иновативни практики и производствени техники, насърчаващи икономическата конкурентоспособност и укрепващи развитието на пазара:
a) инвестиции в материални и нематериални активи;

б) научни изследвания и експериментално производство.

 

3. Интервенция, свързана с агроекология и климат, за:
а) постигане на намаляване на настоящото използване на производствени суровини, емисии на замърсители или отпадъци от производствения процес;

б) постигане на замяна на използването на изкопаеми енергийни източници с възобновяеми енергийни източници;

в) постигане на намаляване на рисковете за околната среда, свързани с използването на определени производствени суровини или производството на някои остатъци, включително продукти за растителна защита, торове, оборски тор или други животински отпадъци;

г) постигане на намаляване на потреблението на вода, което води до подобряване на околната среда;

д) са свързани с инвестиции в непроизводствени дейности, необходими за постигане на целите в областта на агроекологията и климата, по-специално когато тези цели са свързани със защитата на местообитанията и биологичното разнообразие;

е) постигане на ефективно и измеримо намаляване на емисиите на парникови газове или трайно улавяне на въглерода;

ж) повишаване на устойчивостта на производството на рискове, свързани с изменението на климата, като например ерозия на почвата;

з) постигане на опазване, устойчиво използване и развитие на генетичните ресурси.

 

4. Интервенция за превенция на кризи и управление на риска, насочена към предотвратяване и справяне с кризи на пазарите в съответния сектор, за:
а) събиране на реколтата на зелено;

б) неприбиране на реколтата, състоящо се в прекратяване на текущия цикъл на производство от съответната площ, когато продуктът е добре развит и има добро, солидно и подходящо за продажба качество, с изключение на унищожаването на продуктите поради климатични събития или болест;

в) застраховане на реколтата и на продукцията, което допринася за запазване на доходите на производителите, когато има загуби вследствие на природни бедствия, неблагоприятни климатични явления, болести или нашествия от вредители, и в същото време гарантира, че бенефициерите предприемат необходимите превантивни мерки спрямо рисковете.

Разходите по точки а и б  не следва да надвишават една трета от общите разходи по оперативните програми.

 

5. Интервенция за подобряване на условията на заетост и гарантиране на спазването на задълженията на работодателите, както и на изискванията за здравословните и безопасни условия на труд:
а) купуване на контейнери, фургони или кабини за работници;

б) оборудване на контейнери, фургони или кабини за работници.

За да кандидатстват, асоциациите на организациите на производителите следва да представят цялостна или частична оперативна програма, състояща се от интервенции, които не са обхванати от подадените оперативни програми на членуващите в тях организации. За оперативните програми на асоциациите на организациите на производителите важат същите правила, както за оперативните програми на организациите на производители и те се разглеждат с оперативните програми на членуващите в асоциацията организации.

Групите на производители, допустими за подпомагане, следва да бъдат признати за организации на производители в рамките на преходен период до четири години от началото на одобрената им оперативна програма и най-късно до 31 декември 2027 г. За целта към предложението за оперативна програма групите производители изготвят и представят план за признаване. В тях се определят дейности и цели, чрез изпълнението на които групите ще  отговорят на изискванията за признаването им за организации на производители.

В случай че групата производители до края на четиригодишния преходен период не е призната за организация на производители, тя следва да възстанови получената финансова помощ.

 

Информационната кампания "ОСП работи за нас: Гледай напред" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от програма IMCAP на ЕС.

Следете темата и на cap4us.agri.bg


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Десетки работници напускат - цели области могат да останат без то...
Луций Цезар или Гай Цезар? Разкрита е самоличността на статуята, ...
Райчев: Борисов никога не е бил с такива връзки в света, каквито ...
Meteo Balkans пусна пълна прогноза за декември, без сняг на Колед...
Кузман Илиев: Много важни се помислиха тези в парламента
На 76 години си отиде съдия Благовест Пунев


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).