Според него може да се направи повече за икономиката. "Ние даваме за пример европейския план "Юнкер", в който Европа в труден момента мобилизира всички налични средства и ги насочва към определени проблеми. Не можем да чакаме за пореден път икономиката да тръгне", каза още Калфин.
"За мен разговорът в съдебната система показва, че действително не си говорим в българското общество. Съдиите излезли, защото толкова години никой не ги е питал. Трябва да ги питат. Очевидно, че обществото трябва да си говори, проблемите трябва да са на масата. Те трябва да са обществени, публични и когато се вземат решения не да се казва, че прокуратурата е най-лоша, съдът е най-добър или демографската политика е пълна трагедия, а да се търсят решения", категоричен е Калфин. По думите му, решенията трябва да се търсят с максимална откритост.
Във връзка със смяната на министъра на правосъдието Ивайло Калфин посочи, че трусът не е съществен от гледна точка на парламентарна подкрепа.
"Съществен е от гледна точка на този сплотяващ елемент в коалицията, който събира различни партии в постигането на общи цели. Това е един от примерите, в който нямаше диалог, в който идва уважаемият бивш колега Иванов и казва, какво трябва да се промени, но не чува различното мнение. Кой попита обществото, кой попита партиите, които са в коалицията? Ние се опитахме да организираме няколко дебата, но работата е на този, който се ангажира като основен двигател на съдебна реформа", добави вицепремиерът Калфин.