"Тече процедура за преразглеждане на европейския бюджет. Ако има по една точка съгласие, че ще има увеличение, отделен въпрос е с каква сума, е, че ще продължи помощта за Украйна. Въпросът e какви са другите алтернативи. Спирането на помощта за Украйна сигурно ще доведе до много бърз край на войната. Войната създава силен източник на нестабилност. В интерес на Европа в бъдеще не е да има един агресивен съсед, а по границата си разбиране, че по-нататъшни войни и агресии ще бъдат неприемливи." Това мнение изрази пред БНР
Ивайло Калфин, бивш министър на външните работи, както и бивш вицепремиер и министър на труда и социалната политика.
"Спирането на европейската помощ за Украйна ще излезе по-скъпо на европейската икономика и на данъкоплатците", смята той.
В интерес на Европа е тази война да приключи, но без нарушаване на национални граници, допълни той.
ЕС се опитва да структурира помощта за Украйна, което предизвиква разногласия сред страните членки. Според Калфин по въпроса с финансовата помощ за Украйна на единия полюс са балтийските страни, на другия – Унгария. По думите му "решения се вземат единодушно, но по-бавно заради различните позиции".
"От една доста пасивна позиция сега минахме в една доста агресивна позиция", коментира
Ивайло Калфин в предаването "Събота 150" относно българската позиция. Според него липсват по-ясни инициативи от наша страна за Черно море, защото конфликтът се пренася там.
Колкото по-дълго продължава войната, толкова повече ще "свикваме" с нея, посочи Калфин.
Войната ще се отрази на изборите за Европейски парламент догодина, но не пряко. В Европа се наблюдават процеси, които са доста притеснителни – виждаме възхода на националистически партии, отбеляза още той.