Ангажиментът между България и Австрия е да има едно засилено сътрудничество. Ние няма и не можем да приемаме бежанци, за които не сме отговорни. Това заяви министърът на вътрешните работи
Калин Стоянов по време на изслушването си в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, предаде репортер на
"Фокус“.
"България не е приела допълнителни условия по отношение на бежанци от Афганистан, Сирия, Мароко или откъдето и да било“, заяви министърът.
Българската държава ще трябва да приема лица, които са регистрирани като търсещи закрила, обясни той.
Той бе запитан какво е състоянието на българо-турската граница и какви нужди имат служителите на гранична полиция.
"Когато ние поехме ръководството на МВР, заварихме около 700 незаети щата в гранична полиция.
Направиха се няколко конкурса, излязоха няколко школи, пролетта предстои да излязат около 100 човека, които са обучени“, заяви министърът.
"Полицейската професия става доста апетитна, в частност граничар. Почти на 100% сме запълнили щата на гранична полиция“, уверява той.
По думите му за охрана на българо-турската граница са използвани множество служители на МВР от вътрешността на страната и от жандармерията.
Министър Стоянов обяви, че голяма част от жандармерията ще бъде изтеглена, за да може да бъде прехвърлена по малките населени места.
По думите му най-критични са месеците септември и октомври, когато мигрантският натиск е най-голям.
"От миналата година има отпуснати средства от Европейската комисия. Те ще бъдат приоритетно разходвани за техническо оборудване на границите. Освен тези средства, с новия бюджет има отпуснати 57 млн. лева държавни средства“, каза още той.
По думите му ведомството има достатъчно средства за инвестиции в техническия спектър.
Министерството е поело необходимите действия за осигуряването на високопроходима техника, която да оперира по границата с Република Турция.
"Имаме много голяма поръчка за около 360 високопроходими машини. 100 джипа и 200 пикапа, мисля, че беше цифрата. Събрани са офертите и предстои тяхното отваряне“, каза той.
Министърът изрази надежда, че до пролетта вече ще има доставени автомобила. Очакванията са това да се случва поетапно – по 60 автомобила през няколко месеца.
"По отношение на Frontex ние работим изключително добре. Надявам се, че ще можем да разчитаме на тях предимно за охрана на българо-турската граница“, каза още той.